Zabudują pola blokami

Fot.: Jerzy Szostak

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny dokonali zmian w obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego Sochaczewa. Zmian dotyczy zagospodarowanie działki o powierzchni 3,5 hektara, na którym ma powstać kolejne sochaczewskie osiedle mieszkaniowe. Tym samym zakończyła się trwająca prawie trzydzieści lat batalia dotycząca przyszłości tej części Sochaczewa.

Ja było do przewidzenia radni na ostatniej sesji jednogłośnie przychylili się do prośby burmistrza dotyczącej zmiany w studium przestrzennego zagospodarowanie Pól Czerwonkowskich, a dokładnie ich fragmentu o powierzchni 3,5 hektara przy ulicy Olimpijskiej, na którym planowana jest budowa osiedla mieszkaniowego.

Osiedle zamiast chwastów

Zmiana studium, z terenów wielofunkcyjnej zabudowy usługowej na tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, ma umożliwić firmie VFM Real Estate rozpoczęcie inwestycji, czyli docelowo budowę dziesięciu budynków mieszkalnych o wysokości od ośmiu kondygnacji od strony ulicy Olimpijskiej do czterech pięter w sąsiedztwie tzw. Osiedla Milionerów.

W pierwszym etapie – w bloku projektowanym naprzeciw hali sportowej MOSiR – powstanie 128 mieszkań o powierzchni od 32 do 126 m. kw. z częścią usługowo-handlową na parterze. Ma tam powstać pierwsza w Sochaczewie publiczna stacja do ładowania samochodów elektrycznych, a prawie cały dach budynku pokryją panele fotowoltaiczne zasilające oświetlenie terenów zielonych.

Dodajmy, że zmiany dla tego fragmentu Pól przewidują nie tylko możliwość wybudowania w tym miejscu budynków mieszkalnych. Będą tam mogły również funkcjonować usługi, a w tej kategorii mieszczą się biura, oświaty, handel, usługi zdrowia i kultury – z wyłączeniem stacji paliw.

Należy również wspomnieć o tym, że zmiany dokonane w studium określają maksymalną wysokość zabudowy. Od ulicy Olimpijskiej to 26 metrów, a od osiedla domów jednorodzinnych – 16 metrów. Wprowadzono także ograniczenia. Inwestor będzie mógł zabudować nie więcej niż 50 procent działki, a powierzchnia trawników ma obejmować minimum 25 procent terenu. Studium wskazuje też, że na jeden projektowany lokal mieszkalny ma przypadać nie mniej niż 1,2 miejsca do parkowania.

 Dodajmy, że oprócz osiedla, na sąsiadującej z nim działce, przy skrzyżowaniu Olimpijskiej z Piłsudskiego, zostanie wybudowana nowa siedziba Sądu Rejonowego w Sochaczewie.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz