Wspólnie uczcijmy niepodległą

Zbliża się 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody – z mszą, uroczystym apelem i wspomnieniem tych, którzy najbardziej przyczynili się do odbudowy suwerennego państwa polskiego – tradycyjnie odbędą się 11 listopada.

Tego dnia świętowanie rozpocznie się od trzech wydarzeń sportowych. O 9.00, w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego odbędzie się IV Turniej o Puchar Niepodległej Grand Prix Sochaczewa w Tenisie Stołowym. Pół godziny później, na pływalni Orka, wystartują XIV Ogólnopolskie Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości. Także o 9.30 z placu Kościuszki wyruszy III Sochaczewski Bieg Niepodległości.

Dalsza część obchodów będzie miała patriotyczny charakter. O 11.00 na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego oraz majora Feliksa Kozubowskiego (spoczywających na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta) delegacje złożą kwiaty. O 11.30 przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej podniesiona zostanie flaga państwowa na maszt, odegrany hymn, odczytany apel pamięci. Kwiaty zostaną złożone pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego i pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich strażaków, którzy w dziele odzyskania niepodległości odegrali szczególnie znaczącą rolę. Uroczystość uświetni pododdział 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów ufundowaną z racji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, znajdującą się na ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, o 12.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

O oprawę muzyczną obchodów zadbają Chór Państwowej Szkoły Muzycznej, Orkiestra Dęta Sochaczew oraz Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej.

Wydarzenia sprzed 103 lat będą także przedmiotem zajęć w szkołach i przedszkolach (np. „szóstka” organizuje Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej), ale nie tylko. Trzy patriotyczne wydarzenia zaplanowano w Sochaczewskim Centrum Kultury. 13 listopada w klubie Kontrast z koncertem poświęconym muzyce polskiej wystąpi Anna Jeremus, 19 listopada niepodległość uczczą koncertem uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, a 21 listopada na występ pt. „Póki Polska żyje w nas” zaprosi Mundurowy Zespół Wokalno – Instrumentalny „Patria”.

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą do końca listopada będzie można oglądać pamiątki i periodyki z lat 1918 – 1921. Z kolei biblioteka planuje zajęcia dla dzieci poświęcone tematowi niepodległości w polskiej literaturze, wykład historyczny oraz przygotowuje się do otwarcia w swej galerii w kramniach wystawy pt. „Tak powstała Niepodległa”.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz