Wścieklizny nie stwierdzono

fot.pixabay

POWIAT Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie informuje o zagrożeniu wścieklizną na Mazowszu. Na razie na terenie powiatu sochaczewskiego nie zanotowano w ostatnich tygodniach przypadków wścieklizny, ale tuż za jego granicą pojawiły się już dość liczne zakażenia wśród zwierząt, głównie dzikich. Inspekcja sanitarna ostrzega, że w każdej chwili chore zwierzęta mogą pojawić się również na terenie pozostałych powiatów. Profilaktycznie rozkładane są szczepionki w lasach, ale też przekazywane informacje na temat, jak zachować się przy ewentualnym zagrożeniu.

W przypadku pokąsania przez zwierzęta, rana, a nawet otarcie naskórka powinno być dokładnie umyte ciepłą wodą z mydłem, odkażone i zaopatrzone. Nie należy też szybko tamować krwi, gdyż w tym przypadku może ona wypłukać wirusa z rany. Następnie trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego oddziału ratunkowego.

W przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe należy ustalić dokładne dane właściciela zwierzęcia lub kontakt telefoniczny, celem zgłoszenia czworonoga do obserwacji weterynaryjnej pod kątem wścieklizny. Zwierzęta domowe bada się i kontroluje medycznie przez 15 dni. Jeśli po tym czasie nie wykażą zmian chorobowych, wracają do właściciela. Badanie pozwala wykluczyć wściekliznę i nie rozpoczynać szczepień przeciwko niej u narażonego. Służby sanitarne przypominają, by nie lekceważyć tych zaleceń, gdyż wścieklizna jest chorobą śmiertelną.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz