W Festiwalu Chopinowskim grali online

fot.podglądowe

Tegoroczny XXIX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu podobnie jak rok temu odbywał się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie w formule online. Spowodowane jest to trwająca pandemią. Do rywalizacji, przeprowadzonej od początku do końca online, przystąpiło kilkudziesięciu utalentowanych pianistów nie tylko z Polski, ale i różnych zakątków świata. Tradycyjnie startowali też sochaczewianie. Trójce z nich udało się zdobyć festiwalowe laury.

Festiwal Chopinowski jest kolejnym tego typu festiwalem dla Ludnika Skrzypka, dyrektora PSM w Sochaczewie, który kieruje placówką od zeszłego roku. Jak wspomina nie jest łatwe prowadzenie szkoły w dobie pandemii. Również inne festiwale były w formule online m. in. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant”, Wiosenny Konkurs Fletowy, czy Festiwal Akordeonowy im. prof. Jerzego Jurka „Harmonia Espressiva”. Zainteresowanie nawet tego typu rywalizacją jest ogromne, choć trudniejsze dla wykonawców, który nie towarzyszy doping kolegów.

Nagrodzeni najlepsi

 Tegoroczny Festiwal Chopinowski na Mazowszu, jak w poprzednich latach podzielony był na zakresy, wynikające z kategorii wiekowych i umiejętności muzyków.

W pierwszym zakresie laureatami zostali Nikola Gierasik z PSM w Sochaczewie, którą przygotowywała Anna Wróblewska. Drugim laureatem był Szymon Gośliński z Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, uczeń Danuty Gościńskiej. Natomiast trzeci równorzędny laur zdobyła   Zoya Amanda Kierun z POSM im. Emila Młynarskiego w ZPSM nr I w Warszawie. Laureatkę przygotowała Jolanta Ptasińska. Jej uczennica dostała też nagrodę specjalną za wykonanie Poloneza As-dur op. posth. F. Chopina.

W zakresie drugim przyznano najwięcej laurów. Tu triumfowali Franciszek Barański z POSM im. Emila Młynarskiego w Warszawie przygotowany przez Jolantę Ptasińską. Laureatowi temu też przyznano nagrodę specjalną za wykonanie Fugi a-moll F. Chopina.

Kolejni laureacji w tym zakresie to Lena Iwanowska z POSM I st. im. Emila Młynarskiego w ZPSM w Warszawie , przygotowana przez Beatę Walęcką – Jackowską, Laura Kęsiak z Chetham`s School of Music Manchester, szkolona przez Martę Karbownicką, Leon Krzemiński – Turek z PSM w Sochaczewie, uczeń Anny Wróblewskiej, Lochlan McBride, uczeń Murray’a   McLachlana oraz Kajetan Niemirowicz – Szczyt z POSM im. Emila Młynarskiego w Warszawie, przygotowany przez Jolantę Ptasińską

Młodzi mistrzowie fortepianu

 W trzecim zakresie konkursowym triumfowali   Vladyslav Demchenko z Lysenko Music School Kijev, uczeń Andriy’a Luniova. Idalia Majcher z PSM w Sochaczewie pod kierunkiem Katarzyny Skrzypek zdobyła nie tylko laur w trzecim zakresie, ale też Stypendium Starosty Sochaczewskiego. Inni laureaci trzeciego zakresu to Jakub Staniszewski z ZSM im. Oskara Kolberga w Radomiu, uczeń Joanna Ławrynowicz – Just oraz Antonina Waliszewska z PSM im. I. J. Paderewskiego w Koninie, uczennica Teresy Kaczmarek.

Czwarty zakres to najwyżej oceniany poziom dla pianistów. Laury w tej kategorii są niezwykle cenne. Tu zdobyli je Mischa Carr z Chetham`s School of Music Manchester pod kierunkiem Murray’a McLachlana oraz Beatrice Distefano z ISSM Conservatorio G. Puccini w Gallarate przygotowywana przez Irene Veneziano.

Jury konkursu w składzie Jan Kadłubiski (przewodniczący), Joanna Ławrynowicz – Just (Polska), Irene Veneziano (Włochy), Dorian Leljak (Serbia/Chorwacja), Murray McLachlan (Wielka Brytania). W festiwalu na sześciu uczniów sochaczewskiej PSM połowa została jego laureatami.

Występy uczniów z PSM w Sochaczewie można już obejrzeć na profilu facebookowym Państwowej Szkoły Muzycznej. Koncert Finałowy laureatów prezentowany jest na facebooku oraz kanale youtube PSM.

 Bogumiła Nowak

Fot. PSM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz