W drodze do Niepodległej

Reklamy

SOCHACZEW Z okazji 103 rocz nicy odzyskanie przez Polskę niepodległości Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało wystawę tematyczną, nawiązującą do dążeń niepodległościowych Polaków.

Na wystawie znajdują się między innymi pamiątki po legionach, oraz uzbrojenie, jakiego używano podczas walk o scalenie ziem należących do Polski. Swoistą perełką jest pochodzący ze zbiorów prywatnych bagnet legionowy, sygnowany nazwiskiem generała dywizji Tadeusza Piskora. Ponadto na wystawie zobaczymy sporą liczbę przedmiotów artystycznych, ale także użytkowych, ozdobionych różnymi wariantami symboli narodowych i godła.

Symbolika patriotyczna, często pochodząca jeszcze z czasów zaborczych, występowała w bardzo różnorodnych odmianach, gdyż symbole narodowe nie były wówczas formalnie ujednolicone. Najchętniej przedstawiono wizerunek orła. Wytwarzanie przedmiotów i ich zbieranie było zaś swoistym zamanifestowaniem tęsknoty za wolną ojczyzną – a w latach późniejszych celebrowaniem jej odzyskania.

Ponieważ jedną z kluczowych postaci, związanych z tym wydarzeniem jest Józef Piłsudski, spora część wystawy jest poświęcona właśnie jemu. Portrety, medale, plakiety z wizerunkiem marszałka, były niezwykle popularne w okresie międzywojennym, ich ogromna ilość wiązała się z kultem, jakim go otaczano. Na wystawie zaprezentowany jest więc bogaty zbiór piłsudczanów, zarówno z okresu międzywojennego, jak i współczesnych – podkreśla Radosław Jarosiński, z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Współczesne odniesienia do patriotyzmu, dające się zauważyć w sztuce, są także istotną częścią ekspozycji. Wystawę uzupełnia m.in. popiersie Romana Dmowskiego, płaskorzeźba z wizerunkiem orła oraz portret Piłsudskiego pędzla Wincentego Orłowskiego.

Wystawę można oglądać do końca listopada.

MZSiPBnB/opr.dot

Fot.: MZSiPBnB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz