Uwolnienie potencjału technologii blockchain

Dziś mamy do czynienia z coraz częstszym korzystaniem z technologii blockchain. Do tej pory kojarzyła się z kryptowalutami, lecz stosowana jest także w przypadku baz danych, zapewne skorzystają z niej kasyna oferujące nam gry na prawdziwe pieniądze. Dzięki nowym technologiom następuje uwolnienie potencjału technologii blockchain. Tak zwany Algorand wykorzystuje unikalną architekturę, aby zaoferować nam zdecentralizowany, bezpieczny i skalowalny blockchain.

Nowe rozwiązanie

Republika Wysp Marshalla to kraj, w którym mieszka około 50 tysięcy ludzi, rozrzuconych na ponad 1000 wysp w odległej części Oceanu Spokojnego. Jest to państwo, które w dużej mierze opiera się na finansach i handlu transgranicznym. Jednak złożoność tego systemu może utrudnić obywatelom skuteczne pozyskiwanie niektórych towarów i usług finansowych. Dlatego też rząd federalny stara się być pierwszym, który wyemituje krajową walutę cyfrową przy użyciu technologii blockchain. Lokalni urzędnicy mają nadzieję, że posunięcie to pomoże obywatelom uniknąć wysokich opłat transakcyjnych, uprości współpracę z międzynarodowymi partnerami, jak i również ochroni kraj przed ewentualną inflacją.

Nowa waluta ma zostać oparta na technologii blockchain opracowanej przez Silvio Micaliego, profesora inżynierii Forda w Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT. Choć mówi się, że technologie blockchain nie są wystarczająco trwałe ani wydajne, by mogły zostać przyjęte na masową skalę, to jednak jest sporo osób, które chcą temu zaprzeczyć. Nowe rozwiązanie dzięki unikalnej, skalowalnej architekturze ma być niezwykle skuteczne i bezpieczne. Przede wszystkim nie rezygnuje z tradycyjnych zalet technologii blockchain, takich jak decentralizacja i bezpieczeństwo.

Coraz więcej osób korzysta z Algoranda w szerokim zakresie zastosowań, od tworzenia rynków kredytów węglowych po przyspieszanie transakcji na rynku nieruchomości. W przypadku Wysp Marshalla ma on pomóc w tworzeniu nowego prawnego środka płatniczego. Waluta tego kraju ma być odporna na manipulacje i całkowicie bezpieczna, a dzięki niej Wyspy Marshalla zostaną w końcu połączone z globalnym systemem finansowym na własnych warunkach.

Wcześniejsze założenia sugerowały, że blockchainy mogą zagwarantować co najwyżej dwa czynniki z następujących: decentralizację, bezpieczeństwo i skalowalność. Wspomniany profesor postawił jednak na udowodnienie niemożliwego możliwego. Od 2017 roku Micali zaczął od zera budować lepszy blockchain. Oczywiście sam termin blockchain odnosi się do zapisów informacji przechowywanych w blokach, które użytkownicy mogą dodawać, tworząc łańcuchy. Każdy taki blok zawiera skróconą wersję poprzedniego bloku oraz informacje ze znacznikiem czasu. Wraz z dodawaniem kolejnych bloków, poprzednie stają się trudniejsze do zmiany, zapewniając bezpieczną księgę transakcji i inne niezbędne informacje. Wiele publicznych blockchainów ma powiązane kryptowaluty lub aktywa cyfrowe.

Wyzwanie polegało jednak na tym, kto powinien być w stanie dołączyć kolejny blok transakcji do łańcucha bloków. Niektóre łańcuchy bloków wybierają użytkowników, aby dodać i zweryfikować kolejny blok. Takie podejście jest jednak uważane za nieefektywne i energochłonne. Inne łańcuchy bloków dają użytkownikom posiadającym powiązaną kryptowalutę możliwość walidacji nowych bloków w imieniu wszystkich innych. Takie podejście z kolei uważane jest za zbyt scentralizowane.

Algorand opiera się również na powiązanej kryptowalucie w celu walidacji nowych bloków. Jednak w tym wypadku zamiast dawać uprawnienia do walidacji nowych bloków osobom z największą liczbą monet, Algorand wybiera właścicieli 1000 tokenów z 10 miliardów w obiegu. Takie tokeny są wybierane w błyskawicznym procesie, który wymaga stosunkowo niewielkiej mocy obliczeniowej. Losowy wybór sprawia przy tym, że blockchain jest bezpieczniejszy. Szybko także wprowadzone zostały dodatkowe funkcje dostosowane do konkretnych funkcji, zwłaszcza inteligentne kontrakty, język programowania o nazwie Transaction Execution Approval Language.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz