Unikaty w Muzeum Wisły

WYSZOGRÓD Wśród wielu zabytkowych przedmiotów w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej jest wiele unikalnych rzeczy. Do takich należą m.in. niespotykane już obecnie guziki niciane, które można zobaczyć w muzealnych gablotkach.

Pierwsze wyroby tego typu pojawiły się w Niemczech w XIII wieku. Potem stały się powszechne w całej średniowiecznej Europie. Wyrób nicianych guzików na ziemi wyszogrodzkiej rozwinął się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Na szerszą skalę prowadziła tego rodzaju działalność około 1913 roku pani Bolechowska z Tułowic. W dwudziestoleciu międzywojennym ręczny wyrób tych guzików ponownie stał się zajęciem ludności z terenów wsi, głównie ubogich młodych kobiet i dziewcząt.

Produkcja guzików nicianych polegała na obleczeniu metalowego krążka lub drucianej obręczy białą nicią. To zajęcie wymagało drobnych, sprawnych palców, jak również dbałości o czystość, gdyż za brudne guziki odbiorcy nie płacili. Tak wykonane guziki sprzedawano przymocowane do papierowej podkładki z nazwiskiem kupca, który zlecał ich wyrób. Kobiety z okolic Wyszogrodu wyrabiały guziki na zamówienie lokalnych kupców, którzy za pęczek mający 120 sztuk płacili średnio 10 groszy.

W 1929 roku guzikarstwem w Wyszogrodzie zajmowali się L. Majersdorf, D. Szajnman, M. Zylberbaum oraz I. Żychlin.   Powojenny rozwój przemysłu i pojawienie się tańszych, plastikowych guzików wyparł całkowicie te niciane i płócienne. Jeszcze czasem te guziki można znaleźć w starych poszwach przy pościeli lub przy strojach ludowych lub na replikach kostiumów historycznych.

BN

Fot. Muzeum Wisły

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz