Uczcijmy Niepodległą

Reklamy

Zbliża się 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody – z mszą, uroczystym apelem i wspomnieniem tych, którzy najbardziej przyczynili się do odbudowy suwerennego państwa polskiego – odbędą się 11 listopada.

Tego dnia świętowanie rozpocznie się od trzech wydarzeń sportowych. O godzinie 9.00, w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego odbędzie się IV Turniej o Puchar Niepodległej Grand Prix Sochaczewa w Tenisie Stołowym. Pół godziny później na pływalni Orka wystartują XIV Ogólnopolskie Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości. Także o godzinie 9.30 z placu Kościuszki wyruszy III Sochaczewski Bieg Niepodległości.

Dalsza część obchodów będzie miała patriotyczny charakter. O godzinie 11.00 na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego oraz majora Feliksa Kozubowskiego, spoczywających na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta, delegacje złożą kwiaty. O godzinie 11.30 przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej podniesiona zostanie flaga państwowa na maszt, odegrany hymn oraz odczytany apel pamięci. Kwiaty zostaną złożone pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego i pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich strażaków, którzy w dziele odzyskania niepodległości odegrali szczególnie znaczącą rolę. Uroczystość uświetni pododdział 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów, ufundowaną z racji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, znajdującą się na ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, oraz pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego o godzinie 12.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta. O oprawę muzyczną obchodów zadbają Chór Państwowej Szkoły Muzycznej, Orkiestra Dęta Sochaczew oraz Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej.

Wydarzenia sprzed 103 lat będą także przedmiotem zajęć w szkołach i przedszkolach, np. Szkoła Podstawowa nr 6 organizuje Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej, ale nie tylko. Trzy patriotyczne wydarzenia zaplanowano w Sochaczewskim Centrum Kultury. W sobotę 13 listopada w klubie Kontrast z koncertem poświęconym muzyce polskiej wystąpi Anna Jeremus, a piątek, 19 listopada niepodległość uczczą koncertem uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej. Z kolei w niedzielę, 21 listopada na występ pt. „Póki Polska żyje w nas” zaprosi Mundurowy Zespół Wokalno–Instrumentalny „Patria”.

O sto trzeciej rocznicy odzyskania niepodległości nie zapomniało również w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie do końca listopada będzie można oglądać pamiątki i periodyki z lat 1918–1921. Z kolei Biblioteka Miejska planuje zajęcia dla dzieci poświęcone tematowi niepodległości w polskiej literaturze, wykład historyczny, oraz przygotowuje się do otwarcia w swej galerii w Kramnicach wystawy „Tak powstała Niepodległa”.

UM opr. dot

Fot.; Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz