Trwa kontrola pieców

fot.pixabay
Reklamy
Zgodnie z zapowiedzią, w ciągu najbliższych kilku tygodni pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego przeprowadzą kontrole palenisk w eksploatowanych przez mieszkańców piecach. Dotychczas odbyło się kilkadziesiąt inspekcji i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Do połowy stycznia kontroli odbędzie się w sumie 140 i przeprowadzone zostaną w każdej części naszego miasta. Jeśli ktoś nie wpuści kontrolerów lub w jakikolwiek inny sposób uniemożliwi przeprowadzenie inspekcji, sporządzony zostanie wówczas wobec niego wniosek o ukaranie, taki sam jak ten, przygotowywany w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Ratusz nic na tym nie zyskuje, grzywna nakładana jest przez sąd. Jak informuje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM, Agnieszka Tomaszewska, póki co nie było takiej konieczności, bowiem we wszystkich przypadkach mieszkańcy współpracowali z ratuszem i pozwalali na przeprowadzenie kontroli.

Przypomnijmy, że od lipca 2018 roku w piecach nie można spalać mułu i flotokoncentratu, węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu 0-3mm, drewna o wilgotności powyżej 20%. Oczywiście niedozwolone jest także spalanie śmieci. Z kolei zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska i przyjętą przez sejmik Mazowsza uchwałą antysmogową, do końca 2022 roku mieszkańcy zobowiązani są do pozbycia się pozaklasowych źródeł ciepła, czyli tak zwanych kopciuchów.

– Pomagamy mieszkańcom w wymianie źródeł ciepła. Od poniedziałku do piątku w urzędzie miejskim działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”. Udzielamy informacji, co zrobić by skorzystać z dotacji na wymianę starego pieca, termomodernizację budynku jednorodzinnego, jakie przygotować dokumenty. Szczegółowych informacji o programie, jego zasadach, udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska. Ulotki na temat zasad „Czystego Powietrza” rozdajemy także w czasie kontroli palenisk – dodaje Agnieszka Tomaszewska.

Warto przypomnieć, że zakup i montaż spełniającego normy kotła na węgiel, w ramach programu „Czyste Powietrze”, będzie możliwy tylko do końca obecnego roku. Aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła u siebie w domu.

źródło; UM

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz