To była uroczystość inna niż zwykle – Narodowe Święto Niepodległości w Teresinie

Reklamy

To była uroczystość inna niż zwykle. Co roku, 11 listopada, świętowaliśmy kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Był Marsz Niepodległości do Szymanowa oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich, które przyciągały na Skwer Niepodległości setki osób. Towarzyszyła temu zawsze podniosła i radosna atmosfera. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany, zmuszając organizatorów do wprowadzenia zdecydowanych ograniczeń i zrezygnowania z wielu punktów wypracowanego przed laty programu.

Tegoroczne gminne obchody 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości ograniczyły się do Mszy św. za Ojczyznę w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymanowie, której przewodniczył ks. proboszcz Robert Sierpniak. Utrzymując jednak kilkuletnią tradycję, bezpośrednio po niej uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a delegacja władz samorządowych – przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard, wójt Marek Olechowski, radna Danuta Olejnik,  radna powiatu sochaczewskiego Aneta Sowińska, sołtys Szymanowa Robert Ziomski z Radą Sołecką, dyrektor Jarosław Żejmo i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie, uczennice Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, druhowie reprezentujący OSP  oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie” – złożyli wiązanki kwiatów w narodowych barwach. Uroczystość zakończyło okolicznościowe przemówienie wójta Marka Olechowskiego, który przypomniał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, że „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. W refleksyjnym tonie podkreślił, iż warto skonfrontować nasze teraźniejsze postawy i nasze działania z postawami, działaniem i zaangażowaniem naszych przodków, że niepodległość musi być otoczona wielką troską, abyśmy poprzez nieodpowiedzialne decyzje nie doprowadzili do utraty tego, co zostało osiągnięte tak wielkim wysiłkiem.

Zwieńczeniem dnia była msza dziękczynna w niepokalanowskiej bazylice za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego i koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w 103. rocznicę odzyskania niepodległości. W jej trakcie zostały złożone wieńce przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia. „Msza św. dla Jana Pawła II” była światową premierą tego utworu skomponowanego przez Wiesława Rentkowskiego (USA). Wykonali go soliści z Włoch – Dominika Zamara z Wenecji (sopran), Simone Francesco Liconti z Mediolamu (tenor), chór i orkiestra Sacra Musica B. M. Immaculatae Dedicata z Niepokalanowa pod dyrekcją Pawła Ambroziaka. Na organach zagrał Radosław Kustra z Warszawy. Słowo wstępne wygłosił ks. prof. Bogdan Giemza, a koncert poprowadził ks. Norbert Ostanek.

Tego dnia na terenie Niepokalanowa zaprezentowano również dwuczęściową wystawę „Od Konstytucji 3 Maja do Niepodległości” oraz „Pokój i Bezpieczeństwo Międzynarodowe oczami św. Jana Pawła II”.

źrodło i fot UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz