Szuflada pełna literatury

TERESIN Na tegoroczny II Powiatowy Konkurs Literacki „Szuflada 2021” wpłynęło w sumie 30 prac, zarówno poetyckich, jak i prozatorskich. 20 listopada w Teresińskim Ośrodku Kultury ogłoszone zostały wyniki. Jury doceniło nowatorską tematykę nadesłanych utworów literackich, a także oryginalność form gatunkowych.

Wybór laureatów był ogromnie trudny z uwagi na to, że w tym roku był bardzo wysoki poziom zgłoszonych utworów od strony językowej. Jak zaznaczyło jury, prace były nie tylko ciekawe, ale napisane piękną, poprawną polszczyzną. Nadesłane utwory oceniono w czterech kategoriach wiekowych.

W najmłodszej grupie dzieci do lat 12 przyznane zostały dwie pierwsze nagrody tekstom „Smok w kapeluszu” Gabrieli Wilczyńskiej oraz „Bruno” Łucji Niedzińskiej. W tej kategorii wyróżnienia otrzymały „Śmiech” i „Zmierzch” autora o pseudonimie Franek oraz „Magiczny pierścień” Macieja Matarzyńskiego. W grupie 12-16 lat wygrała „Cisza” Witolda Sęka, przed utworem „Niemoc moja” Piotra Błaszczyka. Trzecie miejsce przypadło tekstowi „Lola i jej przemiana” Oliwii Matyski.

W kategorii młodzieżowej od 16 do 25 lat wręczono pierwszą nagrodę Katarzynie Orzeszek za   „Dobranockę dla Europy Wschodniej”, drugą nagrodę Mateuszowi Borowskiemu za „W imię łowów”, a trzecią Aleksandrze Pietryce za „Czerwień nocy”.

W kategorii dorosłych pierwszą nagrodę otrzymała Mirona Miklaszewska za „Samotność wilka”.  Druga nagroda ex equo trafiła do Barbary Felczak za „Kroplę” oraz Grażyny Grobelskiej za „Gabi, gdzie jesteś”. Tak więc tu niepodzielnie królowali sochaczewianie. Trzecie miejsce wśród dorosłych otrzymały teksty – „Pokolenie 21” i „Sierota” Niny Lewandowskiej oraz „List” Marii Wąsikowskiej. Wyróżnienia przyznano też tekstom „Moje wspomnienia” Grażyny Starus, „Gdzie są granice” Anny Gogół oraz „List Drogi Przyjacielu” Moniki Bochyńskiej. Te wyróżnione panie otrzymały również specjalne wyróżnienia Teresińskiego Miesięcznika Samorządowego „Prosto z Gminy” .

Główną nagrodę, czyli Grand Prix otrzymał tekst „Bezimienna przyjaciółka” autorstwa Marii Mleczko (na zdjęciu). Na koniec gali konkursowej odbył się recital Joanny Cieśniewskiej i jej uczennicy z Teresińskiego Ośrodka Kultury.

BN

Fot. Janusz Frydel (TOK)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz