Świętowaliśmy Dzień Niepodległości

Reklamy

W tym roku w naszym powiecie nie zabrakło różnych form obchodów 103 rocznicy odzyskania niepodległości. Były imprezy sportowe, msze w intencji ojczyzny, wystawy rocznicowe i koncerty. Świętowano na terenie całego powiatu sochaczewskiego.

W niektórych gminach uroczystości niepodległościowe rozpoczęły się już 10 listopada. W Sochaczewie świętowano cały dzień. Finał nastąpi 19 listopada, kiedy to w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert z okazji Dnia Niepodległości z udziałem uczniów i zespołów z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Sportowy duch niepodległości

Imprezy sportowego związane ze świętem odzyskania niepodległości rozpoczęły się już o godzinie 9.00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sochaczewie. Na początek odbył się IV Turniej o Puchar Niepodległej Grand Prix Sochaczewa w tenisie stołowym w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego 2. Następnie o godzinie 9.30 ruszyły się XIV Ogólnopolskie Zawody Pływackie z okazji Święta Niepodległości o Puchar Burmistrza Sochaczewa przy ul. Olimpijskiej 3.

O tej samej godzinie z placu Kościuszki wystartował III Sochaczewski Bieg Niepodległości. Impreza odbywała się pod hasłem „Biegniemy dla biało – czerwonej”. Bieg ten był podzielony na kategorie – open, bieg z kijkami nordic walking oraz bieg malucha do 7 lat na dystansie 200 metrów. O 10.20 wystartował główny bieg na dystansie 5 km.

Zmagania sportowców jeszcze trwały, kiedy rozpoczęły się miejskie uroczystości z okazji 11 listopada przy budynku Komendy Straży Pożarnej przy ul. Staszica w Sochaczewie.

W hołdzie   bohaterom

Jeszcze przed uroczystościami miejskimi delegacje samorządowców, policji, straży pożarnej i wojska złożyły kwiaty na grobach mjr Feliksa Kozubowskiego, bohatera wojennego oraz Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego, zasłużonego mieszkańca Sochaczewa, pierwszego starosty sochaczewskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Potem odbyły się uroczystości miejskie z udziałem pododdziałów 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej na placu przed sochaczewska komendą straży pożarnej.

Na placu byli przedstawiciele samorządów miasta i powiatu ze starostą Jolantą Gontą, burmistrzem miasta, Piotrem Osieckim i Mirosławem Orlińskim – wójtem gminy Sochaczew. Specjalnym gościem był generał brygady Kazimierz Dyński, były dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, który od połowy listopada awansował na dowódcę Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej w Inspektoracie Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W trakcie uroczystości jako przedstawiciel rządu   był obecny poseł Maciej Małecki.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Sochaczewa, pod dyrekcją Justyny Piątkowskiej-Duraj oraz Orkiestra Państwowej szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie pod dyrekcją Michała Wojnarowskiego.

Po podniesieniu na maszt flagi państwowej w rytm hymnu polskiego, odczytany został Apel Pamięci przypominający bohaterów walk o niepodległość. Ku ich czci oddana została trzykrotna salwa honorowa. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego ustawiony został Znicz Niepodległości, który Piotrowi Osieckiemu, burmistrzowi Sochaczewa wręczyli sochaczewscy harcerze. Następnie przy obelisku przywódcy Legionów Polskich złożone zostały kwiaty od samorządów i służb mundurowych.

Po odegraniu przez orkiestrę pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego delegacje samorządów, wojska, policji i strażaków złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą strażaków, którzy w 1918 roku rozbrajali pruski garnizon w Sochaczewie i wywiesili polską flagę.

Po czym kolumna marszowa ruszyła w kierunku placu Kościuszki. Kwiaty złożone zostały przy tablicy ufundowanej na ścianie na Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, przypominającej sochaczewskich bohaterów oraz pod figurą Chrystusa przy kościele na ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O godzinie 12.30 odbyła się msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca w intencji ojczyzny i utrzymania niepodległości. W trakcie mszy wystąpił Chór PSM w Sochaczewie pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej.

Świętowano w gminach

Rocznicę odzyskania niepodległości świętowano również w gminach powiatu sochaczewskiego.

W Rybnie w Kościele św. Bartłomieja Apostoła o godzinie 12.00 odbyła się msza św. W intencji ojczyzny. Poprzedziło ją wciągnięcie flagi państwowej na masz i odegranie hymnu.

Również w samo południe uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny świętowano Niepodległość w Młodzieszynie. Również uroczystości niepodległościowe odbyły się w Brochowie i Nowej Suchej.

W gminie Teresin w programie uroczystości o godzinie 11.30 była msza za ojczyznę w Kościele Parafialnym w Szymanowie. Następnie o godzinie 12.30 uroczystości przy obelisku Józefa Piłsudskiego. Po odegraniu hymnu państwowego i złożeniu kwiatów przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości.

Dzień wcześniej – 10 listopada uroczystości z okazji Dnia Niepodległości urządzone były w Iłowie. Rozpoczęły się one o godzinie 16.00 mszą św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym. Po niej odczytany został Apel Pamięci pod Kolumną Niepodległości, a o godzinie 18.00 odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Iłów w auli im. Jana Pawła II. W trakcie tej sesji nadano tytuł Honorowego Obywatela gminy Iłów byłemu, emigracyjnemu prezydentowi RP, Ryszardowi Kaczorowskiemu i jego żonie Karolinie.

Wspomnienie o bohaterach

Z okazji dnia 11 listopada Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przygotowało w holu głównym wystawę tematyczną, nawiązującą do dążeń niepodległościowych Polaków.

Na wystawie znajdują się między innymi pamiątki po legionach, oraz uzbrojenie, jakiego używano podczas walk. Swoistą perełką jest pochodzący ze zbiorów prywatnych bagnet legionowy, sygnowany nazwiskiem generała dywizji Tadeusza Piskora. Ponadto możemy zobaczyć sporą liczbę przedmiotów artystycznych, ale także użytkowych, ozdobionych różnymi wariantami symboli narodowych i godła. Ponieważ jedną z kluczowych postaci, związanych z tym wydarzeniem jest Józef Piłsudski, spora część wystawy jest poświęcona właśnie jemu. Portrety, medale, plakiety z wizerunkiem marszałka, były niezwykle popularne w okresie międzywojennym, ich ogromna ilość wiązała się z kultem, jakim go otaczano. Wystawę uzupełnia popiersie Romana Dmowskiego, płaskorzeźba z wizerunkiem orła oraz portret Piłsudskiego pędzla Wincentego Orłowskiego – mówi Michał Górny, dyrektor muzeum.

11 listopada wystawę można było zobaczyć w godzinach 10.00 – 16.00. Ekspozycja ta będzie prezentowana do końca listopada.

W Dzień Niepodległości od godziny 12 do 16 mieszkańcy Sochaczewa i okolic mogli zwiedzać także sochaczewskie schrony, które były bastionem w czasach wojennych i poznawać historię ich powstania. Wstęp był wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Z kolei Muzeum Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przygotowało specjalny weekendowy cykl świąteczny. W dniach 11-14 listopada prezentowane były dwie wystawy czasowe, dostępne w żelazowskim kompleksie muzealnym oraz ekspozycja stała i park. Piękna słoneczna pogoda i dość ciepły, jak na te porę roku dzień sprzyjał spacerom po parku.

Prezentowane wystawy to „Harmony. Wystawa fotografii Marcina Ryczka” oraz   „Siudmak/ Chopin/Nokturny”, której uzupełnieniem jest artystyczna forma audio-wizualna z elementami animacji. W sobotę i niedzielę o godzinie 10.00 czeka zwiedzających „Rendez – vous z Chopinem” o godzinach. 12.00 i 15.00. Jak również kolejne spotkanie z cyklu „Klub Przyrodnika”.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz