Światełko dla żołnierza

SOCHACZEW Od 2007 r., członkowie Muzealnej Grupy Historycznej II batalionu 18 pułku piechoty z Sochaczewa organizują społeczną akcję,, Światełko dla żołnierza „. Jest to wydarzenie, podczas którego prowadzone są działania porządkowe na terenie cmentarzy i kwater wojennych na terenie powiatu sochaczewskiego. Do akcji od kilku lat chętnie włączają się sympatycy historii lokalnej oraz członkowie Stowarzyszenia Grupy Odkrywców Historii. Cieszy również zaangażowanie najmłodszych.

W tym roku wyprawa terenowa przyciągnęła kilkanaście osób i objęła 3 obiekty z czasów I i II wojny światowej. Wykonaliśmy prace pielęgnacyjne przy grobach w Łęgu, na cmentarzu wojennym w Leontynowie oraz kwaterze w Mistrzewicach gdzie pochowano żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Bitwie nad Bzurą 1939 r.

W ramach działań udało się także oczyścić i ustawić kamień nagrobny, który pochodzi z cmentarza z okresu I wojny światowej w Mistrzewicach. Jest to żołnierski nagrobek, wykonany i obrobiony ręką nieznanego kamieniarza, który wykonał to upamiętnienie z granitowego, polnego glazu. Kamień ten został przewrócony i przemieszczony prawdopodobnie podczas walk prowadzonych na tym terenie w 1939 r. Wtedy to artyleria niemiecka strzelająca z rejonu Brochowa na położone tu stanowiska 7 pułku strzelców Konnych, zniszczyła własną nekropolie z I wojny światowej. W wyniku ostrzału cmentarz skrywający szczątki ok 100 żołnierzy niemieckich i rosyjskich przestał istnieć.

Kamień leżał porzucony i zarośnięty pod parkanem mistrzewickiego cmentarza parafialnego. Teraz dzięki pracy stowarzyszenia będzie można go łatwiej odnaleźć. Jest to ważny zabytek, który świadczy o ciężkich walkach jakie prowadzono na froncie nad Bzurą w latach 1914-15 r. Inskrypcja wspomina o śmierci dwóch żołnierzy armii cesarsko niemieckiej, poległych tu w grudniu 1914 r. Ponieważ jednak kamień ten znajduje się na samym końcu cmentarza, zasłonięty przez cywilne groby, zastanawiamy się także nad jego przeniesieniem w rejon kwater wojennych przy wejściu na cmentarz. Takie działania jednak należy skonsultować z zarządcą obiektu oraz stosownymi urzędami – powiedział nam Jakub Wojewoda, prezes Muzealnej Grupy Historycznej II batalionu 18 pułku piechoty z Sochaczewa

atu

Fot.: JW

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz