
Rozbudowa sochaczewskiego systemu informacji miejskiej wchodzi w kolejny etap. Do tej pory wymieniono część starych tablic z nazwami ulic oraz ustawiono drogowskazy, wskazujące gdzie na terenie Sochaczewa znajdują się miejskie instytucje. Natomiast na wjazdach do miasta pojawiły się witacze. Teraz dołączą do nich stylizowane gabloty informacyjne.
Decyzja o ujednoliceniu sochaczewskiego systemu informacji miejskiej zapadła na jednej z sesji Rady Miejskiej w 2017 r. Wtedy to radni zdecydowali, że istniejące obecnie w Sochaczewie oznakowanie ulic czy budynków jest przestarzałe i nieczytelne dla osób odwiedzających miasto.
Czytelnie i stylowo
Radni zdecydowali również, że nowe oznakowanie będzie nawiązywało do związanego z ziemią sochaczewską Fryderyka Chopina, stąd na nowych tablicach i innych elementach pojawił się symbol klawisza fortepianu. Sama rozbudowa systemu ze względu na koszty została natomiast rozłożona na lata.
Do tej pory w ramach realizacji projektu ustawiono na drogach wjazdowych do miasta podświetlane tablice informujące kierowców, że wjeżdżają na teren Sochaczewa, czyli tak zwane witacze. Zostały one ustawione na ulicach: Warszawskiej, Chopina, 15 Sierpnia oraz na Wyszogrodzkiej. Z kolei na części miejskich ulic pojawiły się nowe tablice z ich nazwami, umieszczone na ozdobnych słupach. Także nowe wiaty przystankowe, które zostały ustawione w ramach projektu „Sochaczewski eko-bus”, posiadają również motyw związany z Fryderykiem Chopinem.
Natomiast w przyszłym roku na terenie Sochaczewa pojawią się stylizowane gabloty informacyjne. Na ich wykonanie Urząd Miejski ogłosił właśnie przetarg. W sumie na ulicach miasta zostanie ustawionych kilkanaście przeszkolonych gablot.
Zamontuj tabliczkę
Przy okazji warto także wspomnieć o jeszcze jednym elemencie związanym z modernizacją systemu informacji miejskiej. Są nim tabliczki z numerami domów. Te także mają zawierać symbol klawiatury.
Okazuje się jednak, że jest to pobożne życzenie. Otóż, jak wynika z danych urzędu Miejskiego, tylko 60 procent sochaczewskich domów, bloków i firm jest oznakowana numerem adresowym, a z pozostałymi nieruchomościami listonosze i kurierzy muszą sobie radzić, korzystając z zawodowego doświadczenia. Brak tabliczki z numerem domu utrudnia także dojazd służb ratunkowych, w tym pogotowia na miejsce zdarzenia. A w wielu przypadkach, szczególnie gdy chodzi o ludzkie życie, każda minuta, którą ratownicy przeznaczają na szukanie nieoznakowanego budynku, może się okazać decydująca.
Dlatego przypominamy o konieczności zamontowania takich oznakowań. Musimy pamiętać o tym, że tabliczka z numerem powinna być zawieszona nie tylko na budynku, ale też na jego ogrodzeniu. Prawo nakazuje nam także, aby były one podświetlone. Z kolei prawo geodezyjne mówi, że każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek oznaczenia nieruchomości na własny koszt, w ciągu 30 dni od nadania numeru porządkowego dla jego nieruchomości.
Z kolei ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej precyzuje, gdzie taka tabliczka powinna zostać umieszczona i co na niej powinno się znajdować. Zgodnie z przepisami musi być ona umieszczona na ścianie frontowej budynku. Na tablicy porządkowej oprócz numeru porządkowego musi zostać zamieszczona nazwa ulicy lub placu.
Jerzy Szostak
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis