Sochaczew bardziej czytelny

fot. J. Szostak
Reklamy

Rozbudowa sochaczewskiego systemu informacji miejskiej wchodzi w kolejny etap. Do tej pory wymieniono część starych tablic z nazwami ulic oraz ustawiono drogowskazy, wskazujące gdzie na terenie Sochaczewa znajdują się miejskie instytucje. Natomiast na wjazdach do miasta pojawiły się witacze. Teraz dołączą do nich stylizowane gabloty informacyjne.

Decyzja o ujednoliceniu sochaczewskiego systemu informacji miejskiej zapadła na jednej z sesji Rady Miejskiej w 2017 r. Wtedy to radni zdecydowali, że istniejące obecnie w Sochaczewie oznakowanie ulic czy budynków jest przestarzałe i nieczytelne dla osób odwiedzających miasto.

Czytelnie i stylowo

Radni zdecydowali również, że nowe oznakowanie będzie nawiązywało do związanego z ziemią sochaczewską Fryderyka Chopina, stąd na nowych tablicach i innych elementach pojawił się symbol klawisza fortepianu. Sama rozbudowa systemu ze względu na koszty została natomiast rozłożona na lata.

Do tej pory w ramach realizacji projektu ustawiono na drogach wjazdowych do miasta podświetlane tablice informujące kierowców, że wjeżdżają na teren Sochaczewa, czyli tak zwane witacze. Zostały one ustawione na ulicach: Warszawskiej, Chopina, 15 Sierpnia oraz na Wyszogrodzkiej. Z kolei na części miejskich ulic pojawiły się nowe tablice z ich nazwami, umieszczone na ozdobnych słupach. Także nowe wiaty przystankowe, które zostały ustawione w ramach projektu „Sochaczewski eko-bus”, posiadają również motyw związany z Fryderykiem Chopinem.

Natomiast w przyszłym roku na terenie Sochaczewa pojawią się stylizowane gabloty informacyjne. Na ich wykonanie Urząd Miejski ogłosił właśnie przetarg. W sumie na ulicach miasta zostanie ustawionych kilkanaście przeszkolonych gablot.

Zamontuj tabliczkę

Przy okazji warto także wspomnieć o jeszcze jednym elemencie związanym z modernizacją systemu informacji miejskiej. Są nim tabliczki z numerami domów. Te także mają zawierać symbol klawiatury.

Okazuje się jednak, że jest to pobożne życzenie. Otóż, jak wynika z danych urzędu Miejskiego, tylko 60 procent sochaczewskich domów, bloków i firm jest oznakowana numerem adresowym, a z pozostałymi nieruchomościami listonosze i kurierzy muszą sobie radzić, korzystając z zawodowego doświadczenia. Brak tabliczki z numerem domu utrudnia także dojazd służb ratunkowych, w tym pogotowia na miejsce zdarzenia. A w wielu przypadkach, szczególnie gdy chodzi o ludzkie życie, każda minuta, którą ratownicy przeznaczają na szukanie nieoznakowanego budynku, może się okazać decydująca.

Dlatego przypominamy o konieczności zamontowania takich oznakowań. Musimy pamiętać o tym, że tabliczka z numerem powinna być zawieszona nie tylko na budynku, ale też na jego ogrodzeniu. Prawo nakazuje nam także, aby były one podświetlone. Z kolei prawo geodezyjne mówi, że każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek oznaczenia nieruchomości na własny koszt, w ciągu 30 dni od nadania numeru porządkowego dla jego nieruchomości.

Z kolei ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej precyzuje, gdzie taka tabliczka powinna zostać umieszczona i co na niej powinno się znajdować. Zgodnie z przepisami musi być ona umieszczona na ścianie frontowej budynku. Na tablicy porządkowej oprócz numeru porządkowego musi zostać zamieszczona nazwa ulicy lub placu.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz