Radni podwyższą sobie diety

Reklamy

SOCHACZEW Jak wynika z naszych informacji, na najbliższą listopadową sesję Rady Miejskiej ma trafić uchwała dotycząca podwyższenia diet sochaczewskich radnych. Podwyżka uposażenia radnych jest konsekwencją nowelizacji o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw.

W wyniku dokonanych zmian wprowadzono nowy przelicznik tzw. kwoty bazowej, która wynosi 1789,42 złotych. Po nowelizacji przelicznik będzie wynosił nie jak dotychczas 1,5 a 2,4. Co oznacza, że maksymalna wysokość diety będzie mogła wynosić 4294,6 złotych. Nie dotyczy to jednak wszystkich samorządów, w tym i sochaczewskiego.

Otóż w przypadku gmin, w których liczba mieszkańców waha się pomiędzy 15 a 100 tysięcy, maksymalna dieta nie może być wyższa niż 3220,96 zł miesięcznie. Może być ona jednak niższa, jeżeli radni zdecydują się na ustalenie swoich diet specjalną uchwałą. A taka uchwała ma trafić na najbliższą sesję rady, która ma się odbyć 22 listopada. Wiadomo także, że bez względu na to, jakie diety zostaną uchwalone, to radni dostaną wyrównanie od 1 sierpnia, ponieważ przewiduje to nowelizacja. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że jak wynika ze złożonych przez radnych oświadczeń majątkowych, z tytułu diet przewodniczący sochaczewskiej rady otrzymał w ubiegłym roku 22 464 złotych, a jego zastępcy po 15 948 złotych. Z kolei w przypadku przewodniczących komisji było to średnio około 11 000 złotych. Natomiast roczna dieta szeregowego radnego wynosił około 9400 złotych. Dodajmy, że diety nie są opodatkowane, czyli radni powyższe kwoty otrzymują do „ręki”.

Przy okazji należy wspomnieć o tym, że na tej samej sesji radni oprócz swoich diet będą musieli również zatwierdzić wynikającą z nowelizacji podwyżkę uposażenia burmistrza. A ten, z tytułu umowy o pracę – jak wynika ze złożonego przez Piotra Osieckiego oświadczenia majątkowego za 2020 rok – otrzymał 135 424 zł brutto.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz