Piękno natury niepokonane

Tegoroczny XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury” tradycyjnie odbył się 20-21 listopada w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Pierwszych 15 festiwali odbywało się z udziałem publiczności. W ubiegłym roku był on tylko online. Natomiast tegoroczny festiwal odbył się w formie hybrydowej – po części z publicznością, a po części online.

Trudno ocenić,  czy ta formuła się sprawdziła. Zgodnie z tym, co stwierdzili uczestnicy z gminy Kampinos, trzeba było wcześniej zarezerwować sobie miejscówki w sieci. Jednak do ostatniej chwili były wolne bilety, gdyż nie wszyscy rezerwujący skorzystali z uczestnictwa na żywo. To głównie z racji ograniczeń wejść tylko dla szczepionych lub z aktualnymi wynikami testów covidowych. Z drugiej strony całość festiwalu można było śledzić na żywo na kanale YouTube. I warto było.

Jedyny i niepowtarzalny

Od lat Festiwal Fotografii Przyrodniczej cieszy się powodzeniem wśród pasjonatów fotografowania przyrody. „Wizje Natury”, to jedyny w Polsce festiwal poświęcony w całości różnym wariantom fotografii przyrodniczej.

Już samo znalezienie się w finale jest ogromnym wyróżnieniem, gdyż poziom jest niezwykle wysoki. Od fotografików wymaga się nie tylko umiejętności technicznych, ale też wyobraźni i kreatywności.

Festiwal, to dwa dni wypełnione pokazami zdjęć i pasjonującymi opowieściami o dzikiej przyrodzie. Siedemnasta edycja „Wizji Natury” rozpoczęła się od spotkania z Agnieszką Florc – uznaną fotografką przyrody, laureatką konkursów krajowych oraz zagranicznych, która od niedawna rozpoczęła współpracę z Michałem Zygmuntem – muzykiem, dźwiękowcem i kompozytorem. Efektem tej współpracy jest prezentacja festiwalowa i album o nazwie  „Dolina Mgieł – Pieśni Wędrownych Ptaków” złożona z fotografii, krótkich nagrań filmowych oraz dźwięków natury.

Potem było spotkanie z Audunem Rikardsenem, norweskim biologiem morskim i fotografem przyrody, ambasadorem marki Canon, zakochanym w Arktyce. To nie tylko profesjonalny fotograf dzikiej przyrody, ale też profesor nauk ścisłych.

Była też prezentacja „Tatry – inny świat”  Karola Woźniakowskiego, Przemysława Jośko oraz Rafała Gawełdy, trzech zaprzyjaźnionych fotografików jeżdżących od lat w Tatry. Zaprezentowana została też twórczość autorów ze Związku Polskich Fotografów Przyrody na jubileuszowej wystawie Stowarzyszenia 25 lat ZPFP i wręczone nagrody laureatom konkursu na Fotografa Roku 2021 Związku Polskich Fotografów Przyrody. W konkursie biorą udział członkowie ZPFP z całej Polski.

W konkursie Fotograf Roku 2021 Grand Prix tegorocznego festiwalu zdobyło zdjęcie „Ptaki” Agnieszki Florczyk. Wręczono też po trzy nagrody pierwsze w 9 kategoriach fotograficznych (ssaki, ptaki, krajobraz, świat w naszych rękach, inne zwierzęta, kompozycja i forma, czarno-białe, impresje oraz rośliny, grzyby, mchy, śluzowce i porosty). Dominowały zdjęcia głównie zimowe i jesienne o zaskakujących kolorystykach i rozbiciu światła. W tym konkursie do finału dostało się ponad 80 zdjęć.

Wizje zapierające dech

Drugi dzień festiwalu zaczął się od prezentacji Joanny Antosik-Żołądek, która przedstawiła fascynujący świat skoczogonków, maleńkich stworzeń. Natomiast przyrodnik i dziennikarz Adam Wajrak, mieszkając na skraju Puszczy Białowieskiej, od lat rejestruje i dokumentuje jej życie.

W samo południe zaprezentowani zostali laureaci  drugiego, otwartego ogólnopolskiego konkursu fotografii przyrodniczej „Dzikie, piękne, polskie – edycja 2021” w dwóch kategoriach – młodzieżowej i dla dorosłych. Wpłynęło kilkaset prac z całej Polski.

Festiwal zakończyły ogłoszenie wyników konkursu, pokazy multimedialne oraz pokaz nagrodzonych prac. Urządzono też strefy wystawców. Tam nie zabrakło nowości sprzętowych i rozwiązań technologicznych firmy Canon Polska, wieloletniego partnera technologicznego Związku Polskich Fotografów Przyrody, który wspiera Festiwal „Wizje Natury” już po raz ósmy.

Z myślą o uczestnikach Festiwalu przygotowano specjalną strefę, gdzie można było nie tylko przetestować aparaty, obiektywy, drukarki i lornetki Canon, ale także skorzystać z konsultacji w zakresie doboru sprzętu do konkretnych potrzeb. Organizatorami festiwalu  byli Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy. Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Bogumiła Nowak

Fot. ZPFP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz