Pięć lat klubowych spotkań

Reklamy

Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie działa już ponad 5 lat Dyskusyjny Klub Książki. Skupia głównie czytelniczki, choć na spotkaniach pojawiają się również panowie, choć niezbyt często. W większości są to pasjonatki czytania i poznawania literatury nie tylko polskiej, ale też światowej.

 – Zaczynaliśmy bardzo skromnie. Na pierwszych spotkaniach było zwykle 5-6 osób. Potem liczba ta się powiększyła i teraz mamy już stałe grono pasjonatek literatury oraz równie stałe grono sympatyków, którzy bywają na tych spotkaniach. Zwykle to teraz kilkanaście osób – mówi Hanna   Jaźdżyk, kustosz działu dla dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie.

Polecane i wybierane

 Od samego początku są pozycje polecane przez Książnicę Narodową jako nowości literackie dla klubów Książki. Gatunkowo są to różne pozycje – od powieści, biografii, autobiografii, po książki reportażowe, czy o tematyce historycznej, a nawet ocierające się o politykę. Za każdym razem na spotkaniach pracownicy biblioteki proponują też czytelniczkom pozycje, które właśnie się ukazały i które trafiły na półki biblioteczne. W ramach DKK organizowane są też spotkania z autorami, które zwykle cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko klubowiczek. Tak było na przykład na spotkaniu z Arkadym Fiedlerem, wnukiem wybitnego podróżnika i autora relacji z podróży maluchem po Azji. Sala pękała w szwach od przybyłych.

Na spotkaniach DKK sporo miejsca zajmują też pozycje noblistów. Często się o nich dyskutuje oraz je przypomina. Przy okazji, kiedy literackiego Nobla w 2018 roku zdobyła Olga Tokarczuk, polska pisarka i eseistka klubowiczki zapoznawały się z jej powieściami. Wtedy trzeba było ustawić się w wirtualnej kolejce, by móc je wypożyczyć.

– Czytaliśmy jej powieści i dyskutowaliśmy na ich temat. Gównie o książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Ta pozycja oraz inne – „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe” wywołała gorącą dyskusję na temat współczesnego języka literackiego. Zwracałyśmy uwagę na to, że książki noblistki mimo, że nie do każdego trafiają, to czyta się je dobrze, bo pisane są dobrą polszczyzną – mówi jedna z uczestniczek spotkania.

Jak dodaje Hanna Jadźyk w większości proponowane książki są autorstwa kobiet. Ciekawe jest to, że są to pisarki w różnym wieku i z różnych kręgów kulturowych i narodowych. To powoduje, że nie tylko możliwość porównywania ich warsztatów literackich, ale też spojrzenia na literaturę, otaczający świat, mentalność i obyczaje. Dyskusje są nie tylko o treściach, ale też o przedstawionych bohaterach, ich postawach i etyce. To jak zaznaczają uczestniczki taka trybuna wymiany myśli i oceny życia z perspektywy ich doświadczeń.

 Klub ożywa po pandemii

 Pomimo tego, że pandemia całkowicie nie wygasła MBP w Sochaczewie zdecydowała się wznowić spotkania klubowe. Zachęcały do tego same uczestniczki DKK, spragnione wymiany poglądów i dyskusji o literaturze.

Pierwsze po ponad rocznej przerwie spotkanie odbyło się pod koniec września, a ostatnie 25 października. Pozycją, która wywołała wielką polemikę była książka „Płotka”, zawierająca wspomnienia Lisa Brennan – Jobs, najstarszej córki geniusza komputerowego Steve’a Jobsa. Opisała ona relacje ze swym ojcem, które z perspektywy normalnego człowieka mogą być bulwersujące. Książka stanowi intymny zapis dorastania i życia w cieniu geniusza oraz walkę o własne zdanie w życiu zdominowanym przez silne osobowości rodziców. Dyskutowano nad granicami etycznymi i tym na ile geniusz potrafi poradzić sobie w relacjach rodzinnych i społecznych.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywają się raz w miesiącu, w ostatni poniedziałek . Najbliższe zapowiadane jest na 29 listopada o godzinie 16.00. Tym razem na warsztat wzięta jest powieść Katherine Webb „Echa pamięci”, będąca powieścią o zawikłanych losach ludzi i trudnej, obsesyjnej miłości. Akcja książki toczy się w Anglii, na przestrzeni 75 lat – od czasów przed II wojną światową do współczesnych.

Bogumiła Nowak

Fot. MBP Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz