Park na miarę XXI wieku

Reklamy

W Starostwie Powiatowym w Sochaczewie 22 listopada Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego podpisał umowę z przedstawicielami gminy Teresin na dofinansowanie z budżetu województwa budowy terenu rekreacyjno-parkowego w Granicach – „Przyjazne miejsce dla mieszkańców”. Na ten cel udało się władzom gminy uzyskać 3,4 mln zł.

To bardzo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Przymiarki do tego przedsięwzięcia trwały od lat. Tak jak inne samorządy odczuwamy teraz pogorszenie sytuacji finansowej z powodu pandemii oraz wzrostu cen, a także konieczności utrzymania wszystkiego w trakcie tej galopującej inflacji. Tak więc każde wsparcie jest dla nas szczególnie cenne – mówi Marek Olechowski, wójt gminy Teresin.

Atrakcje dla każdego

Zgodnie z planami park będzie służył wszystkim mieszkańcom. Jak to określono w dokumentacji projektowej będzie międzypokoleniowy i będzie spełniał różne funkcje, w zależności od potrzeb i okoliczności.

– Chcemy, by gromadził ludzi i dawał im możliwość odpoczynku w tak trudnym czasie jakim jest pandemia, ale jednocześnie by gromadził przedstawicieli różnych pokoleń. Taki też projekt został stworzony. Na hektarowej powierzchni mają się spotykać rodzice z małymi dziećmi, w innej strefie seniorzy, którzy do dyspozycji będą mieli tężnię i możliwość różnych aktywności manualnych czy sprawnościowych. Swoją przestrzeń i możliwość zajęć, czy ćwiczeń na świeżym powietrzu będzie też miała młodsza i starsza młodzież. Dużą atrakcją powinien się okazać mokry plac zabaw, gdzie dzieci będą zraszane wodą kapiącą z kolorowych urządzeń, oczywiście zastosowany tu zostanie reżim sanitarny, zamontujemy oczyszczalnię jak na basenie – informuje wójt gminy Teresin.

W ramach zadania wybudowane zostaną też inne obiekty przydatne mieszkańcom. Będzie budynek sanitarno-technologiczny z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła, miejsca postojowe, ciągi komunikacyjne, oświetlenie oraz elementy małej architektury i zieleni.

W projekcie zaplanowano zastosowanie ciekawych rozwiązań ekologicznych takich jak zielone ładowarki, które nie tylko naładują telefon, ale również umożliwią skorzystanie z wifi, czy też będzie szansa na naprawę roweru. Latem stosowane w parku urządzenia zapewnią także komfortowy odpoczynek bez uciążliwych owadów, ponieważ odstraszą one komary. Przez cały rok dadzą one również możliwość odsłuchania nagranych ciekawostek o gminie. Wszystkie strefy relaksu będą też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jak dodaje wójt Olechowski plany te są imponujące i na miarę XXI wieku, a tak wysoka dotacja spowoduje, że wszystko będzie można zrealizowane perfekcyjnie.

Prace ruszą wiosną

Umowę z ramienia Gminy Teresin podpisali wójt Marek Olechowski oraz skarbnik Agnieszka Rosa. W spotkaniu wzięli również udział Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Marcin Podsędek, drugi wiceprzewodniczący Sejmiku. Obaj zgodnie podkreślali, że bez dotacji gminy nie dałyby rady zrealizować tych ambitnych planów.

Na pewno gmina Teresin byłaby zmuszona budowę parku odłożyć do lepszych czasów. A tak może już realizować ten pomysł.

Adam Orliński zaznaczył, że potrzeby samorządów lokalnych są naprawdę bardzo duże, ale warto dawać pieniądze im, by ludziom żyło się lepiej.

– Wnioski wpływają do nas na bieżąco. Skala potrzeb jest ogromna, dlatego gdy tylko sytuacja finansowa województwa jest stabilna, uruchamiamy wsparcie. W tym roku przyznaliśmy je już po raz czwarty – stwierdził Adam Orliński.

Prace przy budowie i zagospodarowaniu terenów parkowych w Teresinie ruszą pełną parą na wiosnę przyszłego roku. Na razie wykonywane będą te działania, które można przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym.

Bogumiła Nowak

Fot. mazovia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz