Pamięć i modlitwa – 17 rocznica śmierci starosty Marcina Kubiaka

Każdego roku pod koniec listopada pamięć o śp. Marcinie Kubiaku – pierwszym staroście sochaczewskim III Rzeczypospolitej w latach 1998-2002 gromadzi rodzinę, przyjaciół, przedstawicieli władz samorządowych. W piątek, 26 listopada br. złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą jego osobę, umieszczoną na budynku urzędu Starostwa. W niedzielę, 28 listopada br. o godz. 9.00 w kościele parafialnym w Kozłowie Biskupim odprawiona została msza św. w intencji zmarłego starosty, zapalono znicze na jego grobie. W wydarzeniach uczestniczyli m.in.: rodzina zmarłego – żona i dzieci, minister Maciej Małecki, starosta Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, przewodniczący Rady Miasta Sochaczewa Sylwester Kaczmarek.

Przypomnijmy, Marcin Kubiak to ważna postać w historii naszego powiatu, w środowisku samorządowców cieszył się powszechnym autorytetem, był jednym z twórców odrodzonego samorządu powiatowego na ziemi sochaczewskiej. W 1998 roku w wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego Rady Powiatu i został wybrany starostą sochaczewskim w kadencji 1998-2002. Od 2002 roku do momentu śmierci pełnił funkcję wicestarosty. Mieszkał w Antoniewie, w gminie Nowa Sucha. W 1983 roku ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W historii zapisał się jako wójt gminy Nowa Sucha (1990-1998) i starosta sochaczewski (1998-2002) niezwykle zaangażowany w sprawy mieszkańców. Zmarł nagle, 27 listopada 2004 roku, w wieku 47 lat. Pozostawił żonę i pięcioro dzieci.

– Zmarłemu, którego szanowaliśmy i był dla nas ważny, możemy podarować dwie rzeczy – pamięć i modlitwę. Wyrazem pamięci jest nasza coroczna obecność pod tablicą upamiętniającą Marcina Kubiaka, i wspólna modlitwa na mszy świętej w kościele w Kozłowie Biskupim. Pan starosta Marcin Kubiak wytyczył kierunki i zasady funkcjonowania naszego Starostwa. Lata mijają, są pewne zmiany, ale trzon jego założeń my do dziś kontynuujemy – podkreślała starosta Jolanta Gonta.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz