Od 1 grudnia nowe obostrzenia związane z mutacją koronawirusa

Podczas poniedziałkowej (konferencji (29 listopada 2021 r.) Minister Zdrowia zapowiedział wprowadzenie pakietu alertowego COVID-19. Wiąże się to z uszczelnieniem granic i obostrzeniami krajowymi, które zostaną wprowadzone w środę 1 grudnia 2021r., a obowiązywać będą do piątku 17 grudnia 2021 r.
Wprowadzone zmiany spowodowane są m.in.pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa nazwanej przez światową Organizację Zdrowia Omikronem.

„Alertowy pakiet obostrzeń” – z czego się składa?

Nowe ograniczenia to:

  • Zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich. Są to: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe, czyli kraje, które zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.
  • Osoby wracające z tych krajów, niezależnie, jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny.
  • Zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużona zostaje kwarantanna z 10 do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.
  • Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.
  • Zmiana limitów osób przebywających w różnego rodzaju obiektach i uczestniczących w wydarzeniach. Dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. – zmiana dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki.
  • Zmieniony limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób. Chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.
  • Większe obostrzenia na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób. Teraz będzie to 250 osób.
  • Większe obostrzenia w siłowniach, do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard obowiązywał limit jednej osoby na 10 m2, obecnie będzie to jedna osoba na 15 m2.
źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz