Obóz przetrwania dla młodzieży

WYSZOGRÓD W dniach 20 – 24 października grupa 20 uczniów klas maturalnych z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego uczestniczyła w obozie rekreacyjno-sportowym w Radotkach koło Płocka. Natomiast druga grupa w dniach 25 – 29 października. Obozy te zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa działania Rozwoju Północnego Mazowsza oraz Tomasza Nowackiego, Marcina Groszewskiego i Marlenę Jędrzejewską.

Imprezy odbyły się w ramach projektu „Szkoła przetrwania – młodzieżowy survival”. Projekt ten zyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Program był bardzo napięty i zdaniem uczestników obozów wymagał sporego zaangażowania i wysiłku. Młodzież została zakwaterowana w Osadzie Młynarza w Radotkach.

Na sam początek pobytu na młodych uczestników obozu czekał spływ kajakowy rzeką Skrwą przepływającą przez Brudzeński Park Krajobrazowy. Potem wspólne ognisko.

Kolejne dni były wypełnione atrakcjami po brzegi. Młodzież pojechała do Płockiej Orlen Areny na zajęcia sportowe, na tamtejszą ściankę wspinaczkową. Do pokonania było kilka tras o różnym poziomie trudności. Uczestnicy obozu spotkali się też z Robertem Bandoszem – Ninją Macho – Mistrzem Europy w biegach przeszkodowych i zwycięzcą II edycji Ninja Warrior Polska. Nie była to tylko rozmowa, gdyż spotkanie rozpoczęło się od zajęć na torze przeszkód Ninja. Sam mistrz zademonstrował kilka technik pokonywania poszczególnych przeszkód – wspinania po linie z   techniką zaplatania na niej nóg, tak, aby wchodzenie po niej sprawiało jak najmniej problemów. Po zajęciach sprawnościowych Robert Bandosz wygłosił wykład na temat diety i zdrowego odżywiania.

Nie zabrakło też w trakcie pobytów wyczynowej wędrówki. Młodzież wyruszyła na 20-kilometrowy marsz po Brudzeńskim Parku Krajobrazowym z przewodnikiem Arkadiuszem Kozaneckim, autorem książki „Z nurtem rzeki Skrwy. Historia – Przyroda – Zabytki Kultury”, członkiem Stowarzyszenia Tradytor, a na co dzień nauczycielem WF. Podczas marszu uczniowie odwiedzili mogiły poległych w czasie II wojny Światowej. Wielką atrakcją była jazda Off Road jeepami po tutejszych bagnach i grzęzawiskach.

Na koniec odbyła się rywalizacja wędkarska, która trwała ponad 3,5 godziny. Jeden z uczestników mógł się pochwalić prawie 4-kilogramowym karpiem. Młodzież wyszogrodzka była bardzo zadowolona z pobytu na tym obozie. Szkoła w przyszłym roku liczy na powtórkę z tej imprezy z kolejną grupą maturzystów.

BN

Fot. ZS Wyszogród

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz