Niezwykle patriotycznie w Iłowie – Państwo Ryszard i Karolina Kaczorowscy pośmiertnie uhonorowani

Starosta sochaczewski Jolanta Gonta uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu w gminie Iłów. Podczas tegorocznych obchodów 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości nadano tytuł Honorowych Obywateli Gminy Iłów Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu i jego Małżonce Karolinie. Uroczystości odbyły w minioną środę, się 10 listopada i przyjęły nadzwyczaj patriotyczny charakter.

– W imieniu sochaczewskiego samorządu powiatowego składam wyrazy uznania Gminie Iłów za inicjatywę nadania Honorowych Obywateli Gminy Iłów tytułu śp. Karolinie i Ryszardowi Kaczorowskim. Tym samym, Państwa gmina dołączyła do wielu miejscowości w Polsce, które w tak symboliczny sposób czczą i upamiętniają postać ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie i jego małżonki. Należy tu zaznaczyć, iż para prezydencka gościła na Ziemi Iłowskiej kilkukrotnie, biorąc udział w patriotycznych obchodach i ważnych uroczystościach historycznych – mówiła starosta w swoim wystąpieniu podczas uroczystej sesji Rady Gminy.

Mieszańcy Gminy Iłów świętowanie rozpoczęli od uczestnictwa we Mszy Św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowanej przez proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie ks. Krzysztofa Boruckiego. Następnie uroczystości przeniosły się pod Kolumnę Niepodległości. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego w  obecności zaproszonych gości, asyście wojska, pocztów sztandarowych i mieszkańców, odbył się tradycyjny Apel Pamięci, prowadzony przez przedstawicieli Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i Stowarzyszenia na Recz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Delegacje samorządu, jednostek wojskowych, szkół, harcerzy, instytucji kultury i mieszkańców złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uroczysta sesja rozpoczęła się o godzinie 18.00 w auli Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie. Rada Gminy jednogłośnie podjęła dwie uchwały nadające tytuł Honorowych Obywateli Gminy Iłów śp. Ryszardowi Kaczorowskiemu i Karolinie Kaczorowskiej. Akt nadania tytułu z rąk wójta Jana Kraśniewskiego i przewodniczącego Rady Sławomira Tomaszewskiego odebrał przedstawiciel rodziny Państwa Kaczorowskich – Jacek Kaczorowski. W uroczystości udział wzięli ponadto m.in.: sekretarz gminy Katarzyna Michalska, wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego Adam Orliński, Gniewomir Rokosz-Kuczyński b. dyrektor Biura Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Na tę wyjątkową uroczystość Gmina Iłów wybiła pamiątkowe medale z wizerunkiem Państwa Kaczorowskich oraz symbolem narodowym – Orłem w koronie, które zaprezentował wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski. Medale wręczono zaproszonym gościom oraz przedstawicielom organizacji i instytucji zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia. Uroczysta Sesja Rady Gminy Iłów zakończyła się poruszającym występem solistki Gminnego Ośrodka Kultury Sandry Łęckiej.

Kolejnym punktem obchodów było rozstrzygniecie plastycznego konkursu pod nazwą: „Kaczorowscy” – TWOJA WIZJA PATRIOTYZMU NA PODSTAWIE BIOGRAFII PARY PREZYDENCKIEJ KAROLINY I RYSZARDA KACZOROWSKICH, którego organizatorami byli: Gmina Iłów, Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej i Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Małgorzata Kunz oraz pan Tomasz Ciołkowski przedstawili laureatów konkursu, którym zostały wręczone nagrody i pamiątkowe medale.

Część oficjalna zakończyła się niezwykłym koncertem Śpiewającej Rodziny Kaczmarek, a następnie wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Iłów: Międzysołeckie KGW „Nadwiślanki” z Suchodołu oraz Międzysołeckie Koło Gospodyń Wiejskich w Ładach.

„Jeszcze Polska nie zginęła…” Słowa Hymnu Narodowego niejednokrotnie wybrzmiały podczas uroczystości 10 listopada w Iłowie. Mimo pandemii i reżimu sanitarnego te niezwykłe uroczystości, pełne wzruszeń, historii i ciepłych słów zostaną na zawsze w pamięci uczestników.

Gmina Iłów / Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz