Nie żyje ppłk Jan Dębowski

Dla środowiska żołnierzy emerytów to szczególnie smutna wiadomość. Zmarł prezes Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Sochaczewie ppłk Jan Dębowski.

Jeszcze w czerwcu tego roku prezes wraz z kolegami zorganizował miejskie obchody 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Była to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności koła nr 5 oraz podziękowania za współpracę tym, którzy pamiętają o roli jaką WP odegrało w rozwoju ziemi sochaczewskiej.

Jak wówczas relacjonowaliśmy, prezes Dębowski przypomniał podczas uroczystości, że związek powstał cztery dekady temu jako odpowiedź na potrzeby i oczekiwania środowiska byłych żołnierzy, a dwie dekady później zmienił nazwę i otworzył się także na wojskowych w służbie czynnej. Organizacja od lat dba o wojskowych emerytów i rencistów, udziela im pomocy prawnej, integruje środowisko, dba o godność i cześć żołnierza polskiego, kultywuje tradycje oręża polskiego. Jej mottem są słowa – zawsze wierni ojczyźnie. Koło nr 5 na początku skupiało żołnierzy służących w 32 pułku, jednak z czasem zaczęło przyciągać także lotników służących w innych formacjach stacjonujących w Bielicach.

Ppłk Jan Dębowski, wiceprezes Zarządu Głównego ZŻWP płk Stanisław Kalski oraz prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP w Skierniewicach płk Czesław Hebda wiele razy podkreślali dobrą współpracę z samorządem miasta i powiatu.

W podziękowaniu za tę współpracę oraz popularyzację tematyki wojskowej w środowisku lokalnym Medalami 40-lecia ZŻWP uhonorowano: starostę Jolantę Gontę, burmistrza Piotra Osieckiego oraz naczelnika Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych UM Agatę Kalińską.

Burmistrz dziękując za medal podkreślał, że odznaczenie traktuje jak symbolem przyjaźni mieszkańców ziemi sochaczewskiej z Wojskiem Polskim, zarówno tym, które stacjonowało przez lata w Socaczewie, jak i tym, które broniło nas w tragicznych dniach września 1939 roku.

– Ta przyjaźń trwa do dziś. Byli pracownicy jednostki w Bielicach są wśród nas, wielu na stałe związało się z miastem, tu założyło rodziny i budowało pomyślną przyszłość Sochaczewa. Na początku

wieku obecność wojska w Sochaczewie oznaczała wojnę, konieczność obrony przed wrogiem, a od 1963 roku jest symbolem rozwoju miasta – podkreślał.

Z okazji jubileuszu doceniono działalność najbardziej aktywnych członków i przyjaciół ZŻWP. Prezes koła nr 5 ZŻWP w Sochaczewie ppłk Jan Dębowski uhonorowany został Krzyżem Komandorskim ZŻWP, a Złotym Krzyżem z Gwiazdą burmistrz Osiecki, płk Eugeniusz Pawłowski i mł. chorąży Roman Sobiś. Odznakę Honorową „Za zasługi dla ZŻWP” odebrał mł.chorąży Piotr Stolarski. Medalem 40-lecia ZŻWP nagrodzono szesnastu innych działaczy sochaczewskiego koła.

źródło: sochaczew.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz