Nie igrajmy ze śmiercią

Reklamy

Do kolejnego wypadku z udziałem pieszego doszło na terenie powiatu sochaczewskiego. Tym razem na ulicy Piłsudskiego w Sochaczewie. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, a ranny pieszy trafił do szpitala. W związku z ostatnimi wypadkami oraz pogarszającymi się warunkami na drogach, związanych z wcześniejszym zapadaniem zmroku, policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych.

W poprzednim numerze „Expressu Sochaczewskiego” informowaliśmy o tragicznym wypadku z udziałem pieszego, do jakiego doszło na przejściu dla pieszych w Konarach. Został tam śmiertelnie potrącony 70-letni mężczyzna.

Z wstępnych ustaleń policji, która bada okoliczności wypadku, wynika, że 26-letni kierowca audi potrącił mężczyznę na pasach. Reszta jest natomiast niewiadomą, chodzi o ustalenie, czy starszy pan wtargnął na pasy nagle, czy był widoczny, czy miał odblaski, czy też kierowca jechał za szybko?

Tego, jak zaznacza Agnieszka Dzik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, na razie nie wiadomo.

Także o zmierzchu doszło do kolejnego wypadku z udziałem pieszych. Miał on miejsce w Sochaczewie w środę, 27 października. Jak poinformowała nas Agnieszka Dzik, na ul. Piłsudskiego po godzinie 18.00 doszło do potrącenia mężczyzny znajdującego się na przejściu dla pieszych. Badanie wykazało, że potrącony 47-letni mieszkaniec Sochaczewa miał prawie 4 promile alkoholu w organizmie. Został przewieziony do szpitala.

Trwa ustalanie dokładnych przyczyn i okoliczności zdarzenia. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie 26-letniego kierowcy nie wykazało żadnych jego śladów. Stąd wstępnie ustalono, że kierowca był trzeźwy. Jednak inne badania mają wykluczyć jego winę, ta znaczy sprawdzić, czy nie był pod wpływem zakazanych substancji czy leków – powiedziała nam Agnieszka Dzik. Dodając, że ranny w wypadku mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Myślenie nie boli

W związku z ostatnimi wypadkami z udziałem pieszych, policja apeluje do uczestników ruchu drogowego – zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów – o zachowanie ostrożności. Szczególnie teraz, gdy wcześnie zapada zmrok, są opady deszczu, mgła oraz mokra i śliska nawierzchnia. To sprzyja nieszczęśliwym zdarzeniom na drodze.

Chodzi szczególnie o pieszych, którzy co prawda mają pierwszeństwo na przejściach, ale przed wkroczeniem na nie powinni upewnić się, czy nadjeżdżający pojazd zdoła zahamować w porę na mokrej lub pokrytej liśćmi jezdni. Pamiętajmy także o tym, że pierwszeństwo dla pieszych obowiązuje jedynie na oznakowanych przejściach. To z kolei powoduje, że na skrzyżowaniach, gdzie nie ma pasów, pierwszeństwo przed pieszymi mają samochody. A tym samym wina za spowodowanie wypadku spada na pieszego. Ta zasada obowiązuje praktycznie na większości sochaczewskich skrzyżowań, chociażby na skrzyżowaniu Batorego z Narutowicza, czy Mazowieckiej z Wojska Polskiego. Piesi powinni również pamiętać o tym, że podczas przechodzenia przez pasy zabronione jest rozmawianie przez telefon.

Bądź widoczny

Policja przypomina także o innej bardzo ważnej sprawie, która w znacznym stopniu poprawi nasze bezpieczeństwo. Chodzi o obowiązek posiadania elementów odblaskowych pod zapadnięciu zmroku, poruszając się po poboczu lub jezdni.

Pamiętajmy także o tym, że jezdnią w przypadku braku chodnika możemy iść jedynie po jej lewej stronie i musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom. Co prawda prawo nie wnika, jak się ubieramy, ale warto pamiętać o tym, że ciemne ubrania – przy braku na nim elementów odblaskowych – powodują, że jesteśmy praktycznie niewidoczni dla kierujących pojazdami. Z kolei pieszym widoczność ograniczają i utrudniają kaptury i parasole.

Natomiast rowerzystom przypominamy o obowiązku wyposażenia swojego pojazdu w oświetlenie. Przepisy wymagają, aby z przodu znajdowało się przynajmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej.

Tył naszego roweru powinien natomiast posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne, barwy czerwonej. Oprócz tego z tyłu musimy mieć zainstalowane jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt. Natomiast używanie rowerowego oświetlenia obowiązuje nas od zmierzchu do świtu i to bez względem na to, czy ulica, którą jedziemy lub ścieżka rowerowa są oświetlone.

I jeszcze jedna sprawa, otóż polskie prawo nie nakłada na rowerzystów obowiązku jazdy w kamizelkach odblaskowych, jednak dla własnego bezpieczeństwa oraz dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego warto ją założyć.

Jerzy Szostak

Fot.: KPP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz