Natura jest najważniejsza

Urząd Gminy Rybno zainicjował pod koniec października akcję sadzenia drzew na swoim terenie. Jak zaznaczył Damian Jaworski – wójt gminy, to bardzo ważne zadanie dodatkowe, którego się podjęto z uwagi na inwestowanie w przyrodę. Ale, jak zaznacza, nie tylko nasadzenia nowych drzew są ważne. Trzeba cały czas dbać o stan zadrzewienia i istniejące już drzewa. Dbanie o naturę jest gminnym priorytetem.

Pierwsze sadzenie młodych drzewek na terenie gminy Rybno zorganizowano 20 października. Jednak nie jest to ostatnia taka akcja. Planowanych jest teraz, jak również na wiosnę, więcej takich działań. Urząd Gminy w Rybnie wraz z wójtem zachęca mieszkańców do sadzenia nowych drzewek, obiecując ułatwienia w tej kwestii.

Drzewo to życie

– Ten symboliczny dzień ma zapoczątkować ważne zadanie, jakim jest kolejna inwestycja dla mieszkańców. Inwestowanie w dobre powietrze i ekologię jest najbardziej naturalnym ze sposobów budowania dobrych warunków dla mieszkańców naszej gminy. Drzewa nie tylko oczyszczają powietrze z toksycznych gazów i pyłów, ale również wzbogacają je o substancje lotne, które mają właściwości bakteriobójcze. Stymulują one też proces oddychania i krążenia, oraz regulują działanie układu nerwowego ludzi – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Jego zdaniem drzewa wzbogacają bardzo otoczenie człowieka, gdyż są również dekoracyjnym elementem krajobrazowym, niezależnie od tego, gdzie rosną, czy na polu, w lesie, w ogrodzie, przy drodze.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję sadzenia drzew. To działanie na rzecz poprawy warunków życia w naszej gminie. Będziemy troszczyli się o zadrzewienie sukcesywne gminy i prowadzenie wszelkich działań proekologicznych z tym związanych. Nasza gmina powinna z roku na rok stawać się coraz piękniejsza nie tylko poprzez inwestycję w drogi, oświetlenie czy infrastrukturę, ale jako zielona przystań, w której wypoczywamy, i która przyczynia się do poprawy naszego zdrowia i naszego samopoczucia. Tym możemy też przyciągnąć nie tylko nowych mieszkańców, ale i turystów korzystających u nas z agroturystyki – dodaje wójt gminy Rybno.

Edukacja i ochrona

 Damian Jaworski zaznacza, że będzie starać się zadrzewiać gminne tereny przy drogach, budynkach użyteczności publicznej oraz tam, gdzie będzie taka możliwość.

Chcę, aby ta inwestycja w zieloną energię i ogólnie w ekologię, na bieżąco była wspierana i realizowana przez nasz urząd i mieszkańców – dodaje.

Zachęca, aby do akcji sadzenia drzew włączyć młodzież w ramach edukacji szkolnej. Mieszkańcy gminy Rybno pytani o pomysł wójta oceniają, że jest on jednym z ważniejszych, gdyż nie tylko upiększa gminę, ale pozwala odrodzić zdewastowany drzewostan. Wielu wskazuje, że stan drzew na terenie gminy w ostatnich latach pogorszył się z racji pojawienia szkodników oraz zniszczeń chemicznych. Jedna z mieszkanek zwraca też uwagę, aby nie tylko zadbać o nowe nasadzenia, ale też o stare drzewa, zwłaszcza zabytkowe aleje. Wskazuje m.in. na aleję kasztanów przy pałacu w Rybnie. Jej sugestia wywołała ożywioną dyskusję. Pomysł w tym względzie podrzuca gminnym włodarzom ksiądz Zbigniew Łuczak, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie.

– Kasztany koło mojej parafii bardzo chorowały wskutek szkodników je zżerających. Dłuższy czas szukałem, jak je uchronić przed zagładą. Poczytałem i poszukałem panaceum na to. Okazało się, że najskuteczniejszym jest szczepienie tych drzew specjalną szczepionką. Likwiduje ona szkodniki i daje gwarancję na kilka lat. Kasztany przy parafii przestały marnieć. Kuracja nie jest tania, ale bardzo skuteczna. Co do nowych drzew też będę sadzić na swoim terenie – zapewnia proboszcz z Rybna.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Rybno

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz