Listopadowe spotkania u Chopina

Reklamy

W Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli w listopadzie szykuje się sporo atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Jednak wszyscy uczestniczący w jesiennych spotkaniach powinni pamiętać, że nadal obowiązują ograniczenia sanitarne dotyczące ilości osób oraz zasad stosowania masek i zachowania dystansu. Na wszystkie organizowane imprezy trzeba wcześniej rezerwować miejsca.

W Klubie Przyrodnika, czyli zajęciach z ekologii dla najmłodszych, mali odkrywcy pod okiem edukatora, zaopatrzeni w niezbędny sprzęt, wyruszą w podróż po krainie drzew oraz na spotkanie z fauną Parku w Żelazowej Woli. Grupa wiekowa 7–11 lat będzie mieć zajęcia w godzinach 11.00–11.45, a 4-6 lat w godzinach 11.45-12.40. Poprowadzą je – Paulina Organiściak – Kwiatkowska, Igor Siedlecki i Michał Kochanowski. Rezerwacja na stronie – bilety.nifc.pl w cenie 10 zł + bilet wstępu do parku.

Młodzi przyrodnicy mają spotkania 14 i 28 listopada. W trakcie pierwszej wizyty dowiedzą się jak zwierzęta robią zapasy i przygotowują się do zimy. Na drugim spotkaniu będą dokonywać zimowego rozpoznawania drzew takich jak orzech, dąb, czy wierzba, kiedy te nie ma liści i tylko można poznać je po korze.

Natomiast dorośli mają zaplanowane jesienne spacery 7 i 21 listopada o godzinie 13.00. Również na te spotkania trzeba rezerwować miejsca. W trakcie jesiennego spaceru po parku będzie mowa o zdrowiu drzew i ocenie ich kondycji.

Aby rozważnie ocenić stan drzew należy wcześniej poznać podstawy ich funkcjonowania i budowy. Są to bowiem złożone organizmy, funkcjonujące inaczej niż my i w innej skali czasowej. Posiadają rozbudowane układy oraz mechanizmy obronne, które pozwalają im osiągnąć ogromne rozmiary i sędziwy wiek mimo znacznych ubytków tkanki. W tym czasie przeżywają okresy młodości, dojrzałości i starości zmagając się z wieloma stresami i zaburzeniami. Gospodarując drzewami powinniśmy pielęgnować je z rozwagą. W czasie spaceru dowiemy się, na co należy zwracać szczególną uwagę przy ocenianiu stanu drzew oraz poznamy ich mechanizmy naprawcze – informuje Mariusz Wrona, prowadzący edukacje ekologiczną

Kolejne spotkanie poświęcone będzie wiecznie zielonym roślinom, którym nie przeszkadza ani niska temperatura, ani niedostatek wody, słońca oraz mróz. Dotyczy to roślin iglastych, które są odporne na zimno dzięki środkom przeciwmrozowym zawartym w ich strukturze. Są to nie tylko sosny i świerki, ale też bluszcze i barwinki. Oba spotkania prowadzi Mariusz Wrona.

BN

Fot. nifc,pl (Małgorzata Kazur)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz