Kwalifikacja wojskowa zakończona

Reklamy

Zakończyła się w powiecie sochaczewskim tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Trwała ona od 28 września do 5 listopada br. Przeprowadzana została  – w związku z panującą pandemią koronawirusa – jesienią, nie tak jak zwykle wiosną.

Komisja miała swoją siedzibę w  Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. F. Chopina. Ze względu na to, że w roku poprzednim  w całym kraju kwalifikacje wojskowe się nie odbyły,  obowiązkowi stawienia się podlegały w tym roku aż dwa roczniki –  mężczyźni urodzeni w 2002 oraz 2001 roku i starsi. Przed Powiatową Komisją Lekarską i przedstawicielem WKU stawiło się łącznie 766 osób.

Ostatniego dnia w siedzibie SCK odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną pracę Komisji. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ppłk Wojciech Nawrocki wojskowy komendant uzupełnień z Płocka, starosta sochaczewski Jolanta Gonta, szef Wydziału Rekrutacji mjr Robert Wojciechowski, przewodniczący Komisji Lekarskiej Piotr Przybyłowski, oraz sekretarz PKL Aldona Ćwiek .

Serdecznie dziękuję pracownikom komisji oraz wszystkim zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie naszego powiatu, za rzetelne pełnienie obowiązków służbowych i poniesiony trud, szczególnie w obecnym,trudnym czasie pandemii – mówiła starosta Jolanta Gonta.

Przypomnijmy, zasadniczym celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18. rok życia.

Kwalifikacja wojskowa wiąże się z rejestracją, założeniem ewidencji do celów wojskowych oraz na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej przyznaniem kategorii zdrowia w celu przeznaczenia kwalifikowanych osób do odpowiednich form służby wojskowej na czas pokoju i wojny. Taka kwalifikacja daje im możliwość ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.

Kwalifikację wojskową przeprowadza się corocznie, na podstawie rozporządzenia właściwego ministra do spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej, które określa termin ogłoszenia kwalifikacji, czas jej trwania na terytorium państwa oraz roczniki i grupy osób podlegające obowiązkowi stawienia się do niej.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz