Klasztor z Czerwińska Pomnikiem Historii

Reklamy

 Rozporządzeniem prezydenta RP z 19 kwietnia klasztor w Czerwińsku nad Wisłą uzyskał prestiżowy tytuł Pomnika Historii. Uroczystość przekazania okolicznościowych tablic odbyła się 21 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Obiekty wpisane na listę Pomników Historii są nie tylko w rejestrach państwowych, ale też są specjalnie oznakowane dla odwiedzających te miejsca turystów. Tablice informujące o tym, że klasztor w Czerwińsku jest na tej szczególnej liście znajdują się już na zewnątrz tego budynku.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim miała niezwykle podniosły charakter. Ks. Łukasz Mastalerz, proboszcz parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą odebrał od Andrzeja Dudy, prezydenta RP specjalna tablicę oraz dokument potwierdzający uznanie za pomnik historii dawnego opactwo Kanoników Regularnych w Czerwińsku nad Wisłą. Obszar tego pomnika obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń opactwa z kościołem, skrzydłami klasztornymi, plebanią, dzwonnicą, dawną stajnią i wozownią oraz ogrodem. W Czerwińsku nad Wisłą to pierwszy tego typu Pomnik Historii dokumentujący cały zespół zabytków.

Pomnik historii, jak zaznaczono w rozporządzeniu prezydenta, to jedna z form ochrony zabytków w Polsce, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Status pomnika historii przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Miasto i Gminę Czerwińsk na uroczystości reprezentowali burmistrz Marcin Gortat, a władze kościelne ks. dr Piotr Sosnowski, wikariusz przełożonego inspektorii warszawskiej oraz ks. Jan Chabierski, wikariusz parafii Zwiastowania NMP w Czerwińsku. Była też obecna Teresa Pietrzak, historyczka dokumentująca przeszłość czerwińskiego opactwa.

BN

Fot. UMiG Czerwińsk nad Wisłą

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz