Dwie wsie się zintegrowały

Mieszkańcy dwóch wsi – Pawłowic i Izbisk, znajdujących się na terenie gminy Teresin, od dwóch lat urządzają Balladę Pawłowicką, czyli spotkania integracyjne, gdzie wspólnie się bawią oraz próbują swych domowych przetworów i potraw. Impreza organizowana jest na boisku sportowym.

To inicjatywa mieszkańców Pawłowic, sołtysa wsi Mariusza Wacławka oraz rady sołeckiej. W celu przystosowania miejsca do nowych zadań, wykorzystano fundusze z budżetu gminy Teresin, w tym z funduszu sołeckiego. Mieszkańców też czynnie wspierają swą pomocą organizacyjną pracownicy Urzędu Gminy Teresin. Obiekt ten z całą infrastrukturą jest przestrzenią wspólną mieszkańców. Korzystać może każdy, kto uszanuje to miejsce i nie zdewastuje.

– Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy mieszkańcami niezwykle urokliwych wsi, przez które przepływa rzeka Utrata, z Pawłowic i Izbisk. Ponad sto lat temu odwiedzali to miejsce, spacerowali tu i tworzyli swoje dzieła najwięksi polscy malarze i pisarze, tacy jak Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski oraz Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz. Z naszej pawłowickiej biblioteki korzystał sam o. Maksymilian Maria Kolbe. Historia naszej wsi sięga aż XV wieku – mówią mieszkańcy Pawłowic.

Ostatnie takie spotkanie w Pawłowicach odbyło się 9 października i zgromadziło sporą grupę mieszkańców obu wsi. Degustowano grochówkę, kanapki, domowe pieczywo oraz licznie przywiezione na tę okazję przetwory domowego wyrobu. Była też okazja do spróbowania swych sił w jeździe konnej i różnych, bardzo pomysłowych zabawach.

Spotkania są nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także wymiany doświadczeń oraz planowania nowych przedsięwzięć w skali obu wsi.

Tegoroczna Ballada Pawłowicka była też okazją do wspólnego spotkania przy ognisku sołectw Pawłowice i Izbiska, którzy na co dzień są bliskimi sąsiadami, rodzinami i przyjaciółmi.

oprac. BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz