Czy powstanie nowy produkt turystyczno-edukacyjny?

Ulica Długa, Partyzantów, Olimpijska, Lubiejewska, Chodkiewicza czy Kątowa w Sochaczewie – to tam m.in. zlokalizowane są fortyfikacje okresu II wojny światowej. Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza od 2019 roku realizuje projekt „Sochaczewskie Fortyfikacje”, związany z ocaleniem od zapomnienia i przywróceniem do zbiorowej pamięci okresu budowy schronów z końca II wojny światowej, znajdujących się w Sochaczewie i na jego obrzeżach.

I właśnie w związku z tym projektem zorganizowana została w miniony piątek, 26 listopada wizyta studyjna, której celem była plenerowa prezentacja dotychczasowych działań w zakresie realizowanego projektu oraz ukazanie możliwości stworzenia nowego produktu turystyczno-edukacyjnego w naszym regionie.

Zachowane w Sochaczewie i jego okolicach obiekty rozmieszczone są grupami w różnych częściach miasta i gminy Sochaczew, najczęściej w pobliżu tras wlotowych do miasta z od strony Warszawy, Łowicza i Płocka. Fundacji udało się do tej pory odnaleźć blisko 30 schronów bojowych i biernych. Kilka z nich zrewitalizowano i można je zwiedzać. Artur Gałecki, który prywatnie jest miłośnikiem historii ziemi sochaczewskiej, ale też autorem opracowań na temat ww. fortyfikacji podczas wizyty studyjnej precyzyjnie przekazał uczestnikom niezbędne informacje dotyczące przeznaczenia i budowy każdego z obiektów.

Uczestnictwo w piątkowym spotkaniu potwierdzili m.in. zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego, zastępca sekretarza Zarządu Głównego PTTK. Burmistrza Sochaczewa reprezentowała Joanna Niewiadomska-Kocik, był też obecny prezes Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego SWAT, koordynator klas mundurowych z ZS im. J. Iwaszkiewicza, byli też radni miejscy i powiatowi a także przedstawiciel PTTK z Żyrardowa. – Główny cel to pozyskanie poparcia włodarzy w dalszych działaniach, przedstawienie możliwości rozwinięcia projektu w oparciu także o schrony znajdujące się na terenie miasta (4 schrony pod kątem ustawienia tablic), wzięcia udziału w negocjacjach z właścicielami schronów w mieście, pomoc w rozmowach z zarządem Polskich Sieci Energetycznych z Konstancina Jeziorna – zarządzają terenem przy „Energetyce”, gdzie znajduje się jeden schron. Kolejny temat to nawiązanie współpracy ze szkołą w Chodakowie pod kątem uczniów klas mundurowych. Jeśli chodzi o PTTK to zależy nam na rozmowach na temat możliwości utworzenia szlaku turystycznego. A najważniejsze to stworzenie nowego produktu turystyczno-edukacyjnego w regionie – mówi Artur Gałecki.

W spotkaniu z ramienia Starostwa Powiatowego w Sochaczewie uczestniczył Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy urzędu. – Tego typu wędrówki szlakami zapomnianych miejsc, które kryją w sobie ogrom historycznej wiedzy, w tym przypadku na temat sochaczewskich fortyfikacji okresu drugiej wojny światowej to wspaniała rzecz. Przeszłość tu zapisana ma wiele tajemnic, ale też przypomina o tragicznych, nie tak dawnych przecież czasach. Jestem pod wrażeniem pracy Artura Gałeckiego, którego działania na rzecz ocalenia bunkrów na terenie powiatu zasługują na najwyższy szacunek.

Jednym z uczestników spotkania był też Daniel Janiak, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Sochaczewie, który nie ukrywa, że jest pod dużym wrażaniem działań osób, które reprezentują „Sochaczewskie Fortyfikacje”. – Już od dawna kibicuję i wspieram w działaniach Artura i jego zespół. Jestem zawsze pod dużym wrażeniem, patrząc na wykonaną i włożoną pracę przy schronach. Życzę całej grupie, aby spełniły się ich marzenia i powstał szlak turystyczny schronów i bunkrów na terenie powiatu sochaczewskiego. Ze swojej strony deklaruję dalszą współpracę i wsparcie. Gratuluję zaangażowania, wiary w marzenia i wytrwałości. Mam nadzieję, że ten projekt będzie się rozwijał i będzie ciekawym punktem turystycznym na mapie powiatu sochaczewskiego – mówił po spotkaniu radny powiatowy.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz