Zrzutka na książkę o rugby

Krzysztof „Mudin” Lewandowski to człowiek, który od ponad 40 lat biega z aparatem fotograficznym wokół wszystkich boisk w Sochaczewie i okolicach. Najwięcej zdjęć zrobił sochaczewskim rugbistom, którzy w tym roku obchodzą 50-lecie. I z tej okazji powstaje niezwykła książka. Ruszyła zbiórka na jej wydanie.

Czterdzieści cztery lat – dokładnie tyle Krzysztof „Mudin” Lewandowski robi zdjęcia sochaczewskim rugbistom. W tym czasie przez boisko Orkana przewinęły się setki, jeśli nie tysiące adeptów jajowatej piłki. Jedni zrobili wielkie, rugbowe kariery – jak dzisiejszy trener pierwszej drużyny Maciej Brażuk czy burmistrz miasta Piotr Osiecki – obaj byli kapitanami reprezentacji Polski. Inni zakończyli przygodę z rugby na grupach juniorskich. Wszystkich łączy jedno – są na zdjęciach Krzysztofa.

Jak świetne są to zdjęcia, ile jest w nich historii, ile postaci, ile emocji i pasji – można się przekonać, oglądając wystawę „50 lat rugby w Sochaczewie na zdjęciach Krzysztofa Mudina Lewandowskiego” na placu Kościuszki oraz w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

I taki sam tytuł będzie miała książka, która ma się ukazać pod koniec listopada. Różnica jest tylko taka, że znajdzie się w niej ponad 400 zdjęć, a na wystawie ulicznej i muzealnej około 120. Jest więc szansa, że niemal każdy, kto grał przez te 50 lat w rugby w Sochaczewie, znajdzie się choć na jednej fotografii.

Album zapowiada się fascynująco. Mam zaszczyt być w grupie osób, które pomagają Krzysztofowi w przygotowaniu książki i naprawdę wiem, co mówię. Zdjęcia są super – ze wszystkich lat. Od początków i legendarnej fotografii drużyny, która jako pierwsza wywalczyła awans do I ligi, czyli dzisiejszej Ekstraligi, po zdjęcia drużyny, która w zeszłym sezonie wywalczyła trzeci w historii klubu medal mistrzostw Polski seniorów. Każde zdjęcie jest opisane, są daty, nazwiska, wyniki meczów. Każdy, kto grał w rugby lub ma w rodzinie kogoś kto grał, lub po prostu jest kibicem rugby, powinien ten album mieć – mówi Robert Dłutek, prezes sochaczewskich weteranów rugby.

Album zostanie wydany przez RC Orkan przy wsparciu Urzędu Miasta Sochaczew. Drukiem zajmie się Drukarnia Andrzej Ślaski „Asprint” w Chrzczanach. Wydawnictwo będzie bardzo staranne – ma mieć twardą okładkę, kredowy papier i co najmniej 200 stron.

Drukarnia Chrzczany dała nam specjalną zniżkę. Od lat jest naszym sponsorem i partnerem. Wspiera klub przy organizacji każdego meczu, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, ale koszty wydania książki i tak są duże. Dlatego uruchomiliśmy w serwisie zrzutka.pl zbiórkę. Mamy nadzieję, że uda się zebrać 10 tysięcy złotych. To mniej więcej połowa kosztów wydania albumu. Marzy nam się, by ten album był dla całego środowiska. By każdy poczuł, że dołożył do niego cegiełkę. Każdy, kto wpłaci minimum sto złotych, dostanie też tę książkę za darmo – dodaje Zbigniew Dąbrowski, jeden z długoletnich kapitanów drużyny, dziś członek zarządu RC.

Wydanie tej książki będzie pięknym podsumowaniem i spięciem klamrą jubileuszu 50-lecia istnienia rugby w Sochaczewie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wesprzeć wydanie tego albumu. Można się dołożyć przez serwis zrzutka.pl, dokładny adres zbiórki można znaleźć na naszej stronie internetowej rcorkan.pl lub na naszym profilu na FB. Ale można też zostać sponsorem wydawnictwa, z własną reklamą wewnątrz. Jeszcze raz zapraszam do współpracy. To będzie ważne dzieło, podkreślające rolę rugby dla naszego miasta – zachęca Robert Małolepszy, prezes RC Orkan.

Dodajmy, że zbiórka prowadzona jest pod adresem internetowym https://zrzutka.pl/z/50latrugbysochaczew

opr. jur

Fot.: Krzysztof Lewandowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz