Zielone Patio w Ogrodniku gotowe!

Tego typu, nowoczesną strefą rekreacyjną dla uczniów pochwalić może się niewiele szkół, nawet w całym kraju. Tymczasem społeczność Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie może już korzystać z inwestycji zrealizowanej w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. We wtorkowe (12.10) przedpołudnie odbyło się uroczyste otwarcie projektu ,,Zielone patio” – adaptacja dziedzińca na wielofunkcyjne miejsce wypoczynku rekreacyjnego i zgromadzeń”. Budowa trwała niecałe dwa miesiące, efekt robi wspaniałe wrażenie.

Realizacją zadania zmieniającego oblicze szkolnego dziedzińca zajęła się firma NOVA Jerzy Łebski z Łowicza. Koszt wyniósł ok. 336,5 tys. zł. – Inwestycja miała na celu stworzenie wielofunkcyjnego miejsca wypoczynku oraz rekreacji i stanowi realizację projektu, który został wybrany przez mieszkańców w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego na rok 2020, a nie mógł wówczas być zrealizowany ze względu na stan epidemii SARS-CoV-2. Dziś, widząc rezultat nie tylko cieszę się, że inwestycja jest już gotowa, ale też jestem głęboko przekonana, że oto szkolny dziedziniec o zupełnie nowym wizerunku, który stworzyło Zielone Patio, sprawi, że będzie to idealne miejsce do relaksu między zajęciami. Jest tym bardziej atrakcyjne, że jeśli tylko pogoda będzie sprzyjająca, to mogą tu odbywać również lekcje na powietrzu – mówiła podczas zakończenia inwestycji starosta sochaczewski Jolanta Gonta. Po raz kolejny też podkreśliła, że dla Zarządu Powiatu „Ogrodnik” jest bardzo ważną placówką oświatową, w której kształci się bardzo duża liczba młodych ludzi i należy wciąż dążyć do jej rozwoju. W uroczystym spotkaniu z młodzieżą ZS RCKU wzięli też udział m.in.: Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, Marek Fergiński – wiceburmistrz Sochaczewa, Daniel Janiak – przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu, Michał Orliński – dyrektor biura poselskiego posła Macieja Małeckiego, Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie, Marcin Odolczyk – dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym, Ludwik Skrzypek – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie, Jerzy Łebski – właściciel NOVA, a także uczniowie, nauczyciele i władze szkoły na czele z dyrektorem Markiem Wernickim, który podziękował samorządowcom za inwestycje wykonane na potrzeby „Ogrodnika”.

– Nowoczesna i atrakcyjna forma tego miejsca mogła powstać dzięki środkom z Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. Po raz kolejny potwierdziła się słuszność decyzji o wprowadzeniu w powiecie sochaczewskim idei takiego budżetu. Nasz pomysł zjednoczył bowiem rekordową liczbę około 7 tys. mieszkańców, którzy swoimi głosami wskazali potrzebę powstania tego obiektu. Pierwsze słowa wdzięczności pragnę więc skierować do Rady i Zarządu Powiatu w Sochaczewie. Na ręce pani starosty składam podziękowanie za organizację tej inwestycji oraz za wzorową bieżącą współpracę podczas jej realizacji – mówił w swym przemówieniu dyrektor Wernicki.

Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła też Patrycja Kochańska – właścicielka Pracowni Architektury Krajobrazu „Zielony Tlen” w Kielcach, która była projektantką szkolnego patio i całość swoich działań w tym kierunku wykonała zupełnie nieopłatnie. Zmodernizowany szkolny dziedziniec i jego nową infrastrukturę poświęcił przybyły na otwarcie patio ks. kan. Piotr Żądło, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sochaczewie. Poza oficjalnym otwarciem inwestycji, zebrani obejrzeli wzruszający program artystyczny w wykonaniu utalentowanej młodzieży „Ogrodnika”.

Realizacja budowy Zielonego Patio objęła m.in. powstanie obszaru rekreacyjnego, oświetlenie terenu, budowę ciągów pieszych o nawierzchni utwardzonej, odnowienie opaski odwadniającej, odnowienie schodów głównych, budowę ogrodzenia panelowego. Powstała nawierzchnia do gry w szachy o powierzchni ponad 10 m2 wraz z figurami, jest też zadaszona „zielona klasa” z wyposażeniem i ogród sensoryczny. Oczywiście nie zabrakło ławek parkowych i leżaków. Całość uzupełniają nasadzenia roślin ozdobnych w postaci drzew i krzewów. Wszystko razem prezentuje się wyśmienicie i już czeka na korzystanie z inwestycyjnych walorów. 

Przypomnijmy, w ostatnim czasie w sochaczewskim ZS RCKU generalny remont przeszedł budynek po zlikwidowanej hydroforni, który służy teraz jako zaplecze techniczne szkoły. Do użytku oddano zmodernizowane boisko szkolne ze sportową infrastrukturą, to także inwestycja wpisująca się w ramy Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. W minione wakacje przeprowadzono remont szkolnego korytarza, niektóre jego elementy wystroju powstały z myślą o dostosowaniach dla osób z niepełnosprawnościami. Zakończyła się przebudowa pracowni żywienia, która została przystosowana do montażu nowego wyposażenia o wartości ok. 130 tys. zł. Za kwotę 108 tys. zł od podstaw wyposażona została nowa pracownia grafiki i poligrafii cyfrowej oraz druku 3D. Środki na te pracownie pochodzą z projektu UE „Okno na karierę”, zaś całkowita wartość tego projektu realizowanego w ZS RCKU wynosi 814 488 zł. W planach jest też kolejna dość duża inwestycja. Chodzi o odbudowę budynku byłych warsztatów. Obiekt ma pełnić funkcję dydaktyczno-konferencyjną. Znajdą się tam pracownie praktycznej nauki zawodu, własna sala świetlicowo-konferencyjna i pełne zaplecze socjalne oraz sanitarne. Obiekt będzie mógł służyć także innym szkołom do przeprowadzania egzaminów zawodowych.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz