Zebrali azbest w gminie

fot.pixabay

RYBNO W gminie Rybno zakończyły się już tegoroczne prace związane z odbiorem i utylizacją azbestu. W każdym roku gmina wnioskuje o demontaż i zebranie wyrobów azbestowych, najczęściej pokryć dachowych od mieszkańców, którzy jej taka potrzebę zgłaszają.

Podstawą wniosku o dofinansowanie są zebrane deklaracje, w których przekazują, jaką ilość i z jakiego obiektu ma być on zebrany. W tym roku usuwanie azbestu objęło 27 gospodarstw. Od mieszkańców zebrano ponad 100 ton materiału azbestowego. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 37 535,96 zł. Gmina na ten cel otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 27 058,32 zł. Mieszkańcy nie ponosili żadnych kosztów w związku z odbiorem i utylizacją azbestu. Jednak nowe pokrycia dachowe musieli wykonać z własnych funduszy, gdyż ta część prac nie jest dotowana.

– W przyszłym roku także będziemy starali się odebrać pozostałe jeszcze w gospodarstwach materiały eternitowe, czyli zawierające azbest. Zapraszam więc do zgłaszania się do urzędu w celu uzyskania szczegółowych informacji – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

W gminie mimo corocznych akcji nadal jest bardzo dużo pokryć dachowych i na ścianach z eternitu. Zbliża się termin wyznaczony przez UE na całkowitą likwidację materiałów azbestowych, o czym co roku przypomina wójt, zaznaczając, że związki azbestu są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Podobne, tegoroczne działania związane z usuwaniem wyrobów azbestowych są na finiszu w gminach Młodzieszyn, Iłów, Brochów oraz Sochaczew.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz