Ważny rok szkoły

W tym roku przypada 65-lecie istnienia Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie. W ramach obchodów tego jubileuszu rada pedagogiczna tej szkoły wzięła udział w wyjeździe studyjnym do miejsc związanych z życiem patrona placówki. Również tegoroczne ślubowanie nowych uczniów Zespołu Szkół w Wyszogrodzie odbyło się nieco wcześniej niż zwykle i miało bardzo podniosły charakter. Więcej było też ślubujących niż w poprzednich latach.

Wyprawa śladami Jana Śniadeckiego – słynnego astronoma, matematyka, filozofa, geografa, pedagoga, krytyka literackiego oraz teoretyka języka doby polskiego oświecenia, była dla pedagogów szkolnych wyprawą bardzo atrakcyjną z uwagi na to, że wędrowali po jego wileńskich tropach. Wyjazd do miejsc związanych z jego życiem zaowocować ma wystawą zdjęć oraz wydaniem okolicznościowego biuletynu z okazji jubileuszu szkoły.

Aktywny na każdym polu

Większość swego życia Jan Śniadecki spędził w Wilnie jako naukowiec oraz rektor Uniwersytetu Wileńskiego i dyrektor obserwatorium astronomicznego. Po zakończeniu kariery naukowej wybudował pałac w Jaszunach koło Wilna, w posiadłości swojej bratanicy Zofii Balińskiej. Obecnie w jego murach mieści się muzeum. W dobie romantyzmu pałac ten był miejscem spotkań wileńskiej elity. W pobliżu tego pałacu, na prawym brzegu Mereczanki, znajduje się tzw. „cmentarzyk profesorski”, na którym spoczywa Jan Śniadecki. Uczestnicy wycieczki zwiedzili pałacowe muzeum oraz na grobie patrona szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze.

– Była to niezwykle wzruszająca chwila dla uczestników wyjazdu, którzy mogli zobaczyć miejsce życia i spoczynku patrona naszej szkoły – zaznacza Joanna Misiakowska, dyrektor ZS w Wyszogrodzie.

Nie zabrakło też zwiedzania Wilna, które rozpoczęto od Pałacu Namiestnikowskiego i Uniwersytetu Wileńskiego. To tam wykładał Jan Śniadecki. Wyszogrodzianie odwiedzili Kaplicę Ostrobramską, kościół bazyliański, za którym znajduje się słynna z „Dziadów” Adama Mickiewicza Cela Konrada. Następny przystanek to katedra wileńska, kaplica św. Kazimierza, pałac Jagiellonów, baszta Giedymina oraz cerkiew Przeczystej Bogarodzicy, gdzie spoczywa matka Jagiełły, Julianna Twerska. Największe wrażenie zrobiła jednak cerkiew św. Ducha z pięknym, zielonym ikonostasem, wykonanym przez Jana Krzysztofa Glaubitza oraz są zmumifikowane ciała trzech świętych prawosławnych (Jana, Antoniego i Eustachego).

Po zwiedzeniu rynku i kościoła św. Kazimierza, nauczyciele z Wyszogrodu udali się na cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa serce Marszałka Piłsudskiego, jego matka i rodzeństwo. W drodze z Wilna uczestnicy wyprawy zatrzymali się w zamku w Trokach, wzniesionym przez Witolda, Wielkiego Księcia Litewskiego na wyspie jeziora Galwe.

Ślubowania czas

Natomiast tegoroczne uroczystości związane ze ślubowaniem dla uczniów klas pierwszych, a także klas drugich, odbyły się 16 września. W tym roku liczna była grupa drugoklasistów, którzy rok wcześniej nie zdążyli złożyć ślubowania z powodu zmiany formy nauki ze stacjonarnej na zdalną. Teraz oficjalnie włączeni zostali do społeczności szkoły.

Tak więc w tym roku ślubowanie złożyła wyjątkowo liczna grupa młodzieży, bo aż 234 uczniów. Z klas pierwszych było 132 uczniów, a z drugich – 102 uczniów.

Na uroczystościach nie zabrakło oficjalnych gości, m.in. Iwony Sierockiej, wicestarosty powiatu płockiego, oraz Małgorzaty Struzik – dyrektor wydziału edukacji, kultury i spraw społecznych w Starostwie Powiatowym w Płocku.

Po uroczystym zaprzysiężeniu wszyscy uczniowie wzięli udział w otrzęsinach, przygotowanych przez opiekunów i członków Samorządu Uczniowskiego. To już długoletnia tradycja szkoły. W licznych konkursach i zabawach uczniowie mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami i talentami, a kibicowali im ich wychowawcy. Młodzież cieszyła się, że w końcu wszyscy byli razem i mogli wykazać się pomysłowością, zabawą i figlami.

Bogumiła Nowak

Fot. ZS Wyszogród

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz