W Iłowie wiele się dzieje

Choć zwykle jesień jest czasem zwalniania aktywności, to jednak nie ma to miejsca w gminie Iłów, gdzie ciągle coś się dzieje. Ostatnie dni wskazują na to, że tegoroczna jesień będzie niezwykle aktywna i bardzo pracowita. Nie tylko pod kątem inwestycji drogowych, które zmierzają do finału, ale też wielu wydarzeń na terenie gminy. Wyraźnie ożywiło się życie kulturalne i artystyczne, i nie ma tygodnia, aby nie było czegoś nowego.

­– Chcemy wykorzystać nasz czas i działać maksymalnie, ile się da. W czasie pandemii nasze życie bardzo przyhamowało i teraz chcemy odrobić zaległości swą wzmożoną aktywnością. Chcemy jak najwięcej występować i dzielić się naszymi pomysłami, śpiewem i tańcem – mówi Małgorzata Czubiel, instruktor wokalny w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie.

Prezentacje i festiwale

Zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury po nieco leniwym lecie ruszyły pełną parą. Jeżdżą po terenie powiatu sochaczewskiego niemal non stop. Młodzi i starsi wiekiem wykonawcy starają się jak najwięcej pokazywać lokalnej społeczności, czy to przy okazji dożynek lub jubileuszy gminnych nie tylko w Iłowie, ale także poza nim.

­– Lubię śpiewać i robię to od 11 lat, a pandemia strasznie nas uciszyła. Teraz staram się aktywnie działać, by pokazać, co umiem i czego się nauczyłem. Nie tylko publiczności brakowało nas, ale i nam aplauzu, i oceny – mówi jeden z wokalistów zespołu Nasz Czas z Iłowa.

Iłowskie zespoły świetnie zaprezentowały się na niedawnym otwarciu świetlicy wiejskiej w Żdżarowie, a wcześniej na gminnych dożynkach. Wszędzie były entuzjastycznie oklaskiwane.

10 października Wielopokoleniowy Zespół Gminnego Ośrodka Kultury wyjechał na 15. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”, który był organizowany przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego w Łącku. Spotkali się tam w hali sportowej w Łącku miłośnicy folkloru, sztuki ludowej, tańca i regionalnych kulinariów.

–­ To była bardzo fajna impreza. Tyle się tam działo. Mogliśmy pokazać to, co robimy. Po raz pierwszy pojechałam jako śpiewająca i tańcząca – mówiła jedna z małych uczestniczek pełna wrażeń.

Zespół z Iłowa zaprezentował się bardzo efektownie. Stworzył niezapomniane widowisko, za co oficjalnie wszystkim występującym podziękował obecny na Festiwalu Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów, zbierający wyrazy uznania od organizatorów festiwalu.

Członkowie Wielopokoleniowego Zespołu wierzą mocno, że to nie ostatni ich festiwal i panująca pandemia nie ograniczy im wyjazdów artystycznych.

Coś słodkiego na ząb

To jednak nie koniec gminnych aktywności. Lokalna Grupa Działania Aktywni Razem wyszła do mieszkańców z nowym pomysłem. Zaprasza na pierwsze, innowacyjne warsztaty cukiernicze, jakich jeszcze nie było. Warsztaty realizowane są w ramach zadania „100 lat przemian i wiary – urodziny Jana Pawła II” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

– Takiego pomysłu jeszcze u nas nie było, więc skorzystam. Może coś nowego nauczę się – stwierdza jedna z gospodyń z Iłowa.

21 października uczestnicy będą mieli szansę poznać sekret przygotowania tradycyjnych kremówek papieskich, których będzie można skosztować podczas Koncertu Papieskiego zapowiadanego na 22 października.

Warsztaty są realizowane we współpracy z Urzędem Gminy w Iłowie oraz SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, gdzie odbędzie się również finał z koncertem. Początek warsztatów o godzinie 16.00. Potrwają one około 5 godzin. Udział zapewniony będzie dla pierwszych 20 osób, które wyślą kartę zgłoszenia  na maila – paulina.szczesna@onet.pl. Z powodu warunków pandemicznych ograniczona ilość zgłoszeń, w myśl zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Iłów

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz