Strażacy z Zawad rywalizowali

Reklamy

Choć nie zdobyli żadnego medalu, zajmując dopiero 12. miejsce, to strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadach z gminy Kampinos bardzo sobie chwalą wyjazd na zawody ratownicze z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Trwały one od 17 do 19 września w Sobótce k. Wrocławia.

W skład zespołu weszło trzech ratowników z miejscowości Zawady. Byli to Sylwester Ciurzyński, Karol Dąbrowski i Łukasz Łopaciński. Do ekipy jako czwarty dołączył Łukasz Trzeciak z Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Błoniu.

Na starcie zawodów stanęło w sumie 20 zespołów składających się ze strażaków, ratowników medycznych, studentów medycyny oraz innych formacji paramilitarnych z całej Polski. Rywalizacja była bardzo silna i znaleźć się w finale nie było łatwo. Strażacy z gminy Kampinos jednak nie narzekają, ale znaleźli się dopiero na 12. miejscu. Dla nich ważniejsze było zdobycie umiejętności oraz poznanie nowości i zmian, jakie weszły do ratownictwa w ciągu minionego roku. Te informacje o nowinkach przekazano im już pierwszego dnia.

Po części merytorycznej, czyli wykładach, zespoły musiały stawić czoła pięciu zadaniom nocnym, które zakończyły się dobrze po północy. Jak zaznaczają strażacy, było to ogromne wyzwanie, by przedstawioną na spotkaniu wiedzę wykorzystać w praktyce podczas akcji ratunkowej.

W sobotę, 18 września od samego rana przewidzianych było 9 przygotowanych pozoracji wypadków, zachorowań i zdarzeń, które są dość nietypowe, a mogą zaskoczyć strażaków każdego dnia. W tych zadaniach trzeba było wykazać się szybkością w podejmowaniu decyzji i precyzją w działaniu. Liczyła się niemal każda sekunda, gdyż w praktyce to ona decyduje o zdrowiu i życiu poszkodowanych.

W niedzielę, 19 września podsumowano całość zawodów oraz omówiono wykonane zadania, indywidualnie przez każdą z ekip. Na koniec organizatorzy zawodów wręczyli najlepszym medale oraz nagrody za zwycięskie miejsca.

– Dla nas nie liczy się miejsce, ale zdobyte podczas zawodów doświadczenie, nabyte nowe umiejętności, które z pewnością zaowocują w naszej pracy w kierunku ratownictwa medycznego – stwierdził jednogłośnie zespół z Zawad.

Zawodnicy z gminy Kampinos pojechali do Sobótki, dzięki wsparciu m.in. Moniki Ciurzyńskiej – wójta gminy Kampinos oraz st. bryg. Roberta Nowakowskiego – komendanta PPSP w powiecie warszawskim Zachodnim.

Następne zawody za rok. Strażacy z OSP w Zawadach chcą tam ponownie pojechać i spróbować zawalczyć o wyższą pozycję.

BN

Fot. OSP Zawady

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz