Śmiertelne potrącenie pieszego w Konarach

fot.policja
Reklamy
W sobotni wieczór w Konarach (W705) doszło do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Potrącony na przejściu dla pieszych 70 – letni mężczyzna zmarł. Trwa ustalanie dokładnych przyczyn i okoliczności zdarzenia.

W sobotę wieczorem w Konarach doszło do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Z wstępnych ustaleń wynika, że 26 – letni kierowca audi potrącił na przejściu dla pieszych 70 – letniego mężczyznę, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że 26 – latek był trzeźwy.

Przez kilka godzin droga wojewódzka nr 705 była zablokowana. Na miejscu pracowali policjanci, którzy wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora, a także biegły.

Trwa ustalanie dokładnych przyczyn i okoliczności zdarzenia. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych.

Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Kierowco samochodu i jednośladu:

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze – dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu – utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Badź ostrożny! – korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, idź lewą stroną drogi.
  • Świeć przykładem – noś odblaski – bądź widoczny! – noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
  • Zadbaj o bezpieczeństwo! – dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

asp. Agnieszka Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz