Śladami bohaterów Września

SOCHACZEW W ostatnich dniach września odbyła się podróż historyczno-wojskowa ,,Bitwa nad Bzurą 1939 r.”, zorganizowana dla żołnierzy Wojska Polskiego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Udział w niej wzięło 80 żołnierzy z elitarnej jednostki ,,Siódmaków”- 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z jego dowódcą – ppłk Maciejem Bańkowskim.

Trasa wyprawy, której przewodnikiem był Jakub Wojewoda, znawca wydarzeń i postaci związanych z Bitwą nad Bzurą 1939 r., wiodła poprzez ważne dla walk miejsca. Były to m.in. pomnik generała F.S. Włada w Kamionie, most im. gen T. Kutrzeby w Witkowicach, pomnik w miejscu zbrodni niemieckiej na jeńcach i cywilach w Śladowie, a także kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Kiełpinie, gdzie początkowo spoczywał generał M. Bołłtuć. W każdym odwiedzonym miejscu pamięci żołnierze zapalili znicze, jak również odbyły się prelekcje historyczne poświęcone poszczególnym wydarzeniom bitwy.

Organizatorem wyprawy było Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty wraz z Wojskowym Kołem PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

opr. es

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz