Rządowe środki a kompleksowa rozbudowa domu dziecka

Na niespełna jeden milion złotych została podpisana w środę, 20 października w Starostwie Powiatowym umowa na rozbudowę i przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego ze zmianą sposobu użytkowania na potrzeby jednej z powiatowych placówek wraz z częściową jego rozbiórką oraz budową doziemnej instalacji gazowej, przyłącza wodociągowego i przyłącza kanalizacji sanitarnej. Inwestycja dotyczy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Atria”, a nieruchomość, o której mowa usytuowana jest przy ul. Matejki w dzielnicy Chodaków, gdzie w jej pobliżu, już od kilku miesięcy funkcjonuje P O-W „Antares”, w której przebywa 14 dzieci.

Aktualnie część dzieci przebywa jeszcze w placówce w Giżycach, gdzie mieszkają w zabytkowym pałacu. Koszty utrzymania, nowe przepisy a przede wszystkim perspektywa zamknięcia pobliskiej szkoły spowodowały, iż Zarząd Powiatu w Sochaczewie rozpoczął poszukiwania właściwego rozwiązania dla tej sytuacji. W grę wchodziło kupno nowego obiektu i jego modernizacja lub zakup działki i budowa od podstaw placówki. Udało się znaleźć dom w Chodakowie, w dogodnej, spokojnej lokalizacji, blisko szkoły i innych obiektów kultury i sportu. Remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby placówki, spowodowała, że mieszkająca już tu grupa 14 dzieci ma namiastkę prawdziwego domu, z podwórkiem, ogrodem. Dzieci są bardzo zadowolone i cenią sobie pobyt w tym miejscu. Przy tej samej ulicy w pobliskim sąsiedztwie udało się władzom powiatu zakupić kolejną nieruchomość dla potrzeb drugiej grupy dzieci, obecnie mieszkającej w Giżycach.

Podpisana w środę umowa z firmą Moderndom S.C. Mariusz Rozpara, Krzysztof Górski ze Skierniewic zakłada, iż ta zrealizuje zakres prac w przeciągu 5 miesięcy. Warto wspomnieć, iż do przetargu zgłosiły się 4 firmy a rozpiętość cenowa złożonych ofert wahała się od 978 312,16 zł do 1 155 863,19 zł.

Przy podpisaniu umowy z wykonawcą obecni byli Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Bogumił Czubacki – członek Zarządu Powiatu, skarbnik powiatu Teresa Pawelak a także Kamila Gołaszewska-Kotlarz – dyrektor P O-W. Z nieukrywanym zadowoleniem przypatrywał się podpisaniu dokumentów wiceminister Maciej Małecki, który podkreślał jak ważne dla młodych podopiecznych jest stworzenie im namiastki prawdziwego domu. Po trudnym bagażu rodzinnych przeżyć start w nastoletnie a dalej w dorosłe życie jest bardzo istotny. – To bardzo ważne, by dzieci miały jak najbardziej zbliżone warunki do ciepła rodzinnego domu, wysokiego standardu. Cieszę się, że środki, które płyną szerokim strumieniem z rządowych programów na konto Starostwa w Sochaczewie pozwalają uwolnić pieniądze powiatu na tak ważną inwestycję, jak dom dziecka zlokalizowany w Sochaczewie. To jest główna filozofia rządu Prawa i Sprawiedliwości – kierujemy pieniądze do mniejszych miejscowości. Uruchomiliśmy niespotykane dotąd programy na czele z Polskim Ładem, w którym za chwilę, jestem przekonany, będę miał dobre informacje dla mieszkańców ziemi sochaczewskiej – mówił M. Małecki.

Podczas spotkania kolejny raz wiceminister podkreślał dobrą współpracę między starostami, Zarządem Powiatu i radnymi Rady Powiatu a rządem, bo dzięki niej możemy mówić o realizacji takich inwestycji jak budowa mostu w Chodakowie na rzece Bzurze czy wyczekiwanej hali sportowej przy sochaczewskiej „Osiemdziesiątce”. – Dzięki temu, że rząd pokrył te wydatki, możemy cieszyć się z takich inwestycji jak dom dziecka w Chodakowie. Dobro naszych mieszkańców jest dla nas priorytetem a w tym przypadku, a przy tej inwestycji mówimy o dobru dziecka, które jest jeszcze ważniejsze – podsumował swą wypowiedź.

Obecne władze powiatu z ogromnym pietyzmem i zaangażowaniem podchodzą do spraw społecznych, związanych z funkcjonowaniem naszych placówek, tj. DPS-u, PCPR-u czy właśnie P O-W. Troska o najsłabszych, starszych, niepełnosprawnych, mocno skrzywdzonych i dotkniętych przez los to kwestie ważne i istotne w polityce samorządowej władz powiatu. – Dzisiaj mamy kolejny dzień, gdzie możemy powiedzieć, że rozpoczynamy ważną inwestycję przeznaczoną dla naszych najmłodszych – myślę tu o domu dziecka, drugim już domu. Podpisaliśmy umowę na podpisanie inwestycji, która będzie polegała na rozbudowie zakupionego wcześniej budynku mieszkalnego i dostosowaniu go do potrzeb 14 dzieci, które tam zamieszkają. Cieszę się, że ta inwestycja jest kolejnym w tym roku już dużym zamierzeniem inwestycyjnym. Na terenie naszego powiatu sochaczewskiego w tej chwili dzieje się bardzo dużo, są realizowane inwestycje drogowa, trwa budowa hali sportowej. Żebyśmy mogli zrealizować tę inwestycję – budowę domu dziecka – potrzeba było sporych nakładów finansowych. Dziękuję w tym miejscu posłowi Maciejowi Małeckiemu, iż poprzez jego zaangażowanie otrzymujemy środki rządowe, które płyną do naszego powiatu od długiego czasu i jest ich coraz więcej. Dzięki temu wsparciu mogliśmy wygospodarować środki i przeznaczyć na to właśnie dostosowanie budynku. Początkowo mieliśmy skromne plany, ale napływające kolejne rządowe pieniądze na zaplanowane inwestycje spowodowały, że potraktowaliśmy kompleksowo rozbudowę całego budynku. To jest drugi budynek w Chodakowie tej placówki, pierwszy już jest przystosowany do potrzeb dzieci, które mieszkają tam od Wielkanocy. Kupiliśmy działkę, która graniczy z poprzednim domem dziecka. Będziemy ją sukcesywnie zagospodarowywać jako teren wspólny dla obydwu placówek rekreacyjny – plac zabaw – mówiła Jolanta Gonta, starosta.

O bliskości dwóch budynków, dobrej ich lokalizacji i warunkach lokalowych mówił z kolei wicestarosta Tadeusz Głuchowski. – Będziemy za chwilę przystosowywać drugi budynek na potrzeby domu dziecka. Jest on znacznie większy, ma ok. 350 m powierzchni. W tym budynku będzie również administracja, a całość będzie dostosowana także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Znacznie to inwestycja poprawi warunki lokalowe podopiecznych a lokalizacja też jest bardzo dobra. Wskazał przy tym na bliskość szkoły, ośrodków sportu czy kina. – Cieszę się, że remont będzie wykonywała firma, która pracowała przy poprzednim budynku a, która wykonała swe prace profesjonalnie. I co istotne, bliskość tych dwóch domów będzie pozwalała na stały kontakt między dziećmi i pracownikami – wskazywał wicestarosta.

Przy podpisaniu umowy obecny był także Bogumił Czubacki, członek Zarządu Powiatu, były burmistrz Sochaczewa i mieszkaniec Chodakowa, który cieszył się z wyboru nowej lokalizacji powiatowej placówki, pogratulował też władzom powiatu realizowanych inwestycji i dynamicznego rozwoju miasta i powiatu.

Straostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz