Rząd sypnął milionami

W ramach rządowego funduszu Polski Ład do samorządów powiatu sochaczewskiego trafi ponad 52 milionów złotych. Po środki, jakie 25 października, zostały rozdzielone w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Decyzję rządu o przekazaniu funduszy sochaczewskim samorządowcom przekazał minister Maciej Małecki.

– To kolejne bezzwrotne dofinansowanie, jakie rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazuje na ziemię sochaczewską. Za te pieniądze możemy realizować inwestycje, które zmieniają oblicze naszych miejscowości – mówił minister Maciej Małecki, podczas przekazywania pierwszych promes staroście Jolancie Gonta, burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu oraz wójtom gmin z terenu powiatu sochaczewskiego.

Należy zaznaczyć, że jeszcze nigdy tak dużo pieniędzy nie trafiło na raz do powiatu sochaczewskiego. Choć przez ostatnich sześć lat przyzwyczailiśmy się do regularnego wsparcia rządu Prawa i Sprawiedliwości na inwestycje we wszystkich naszych gminach, to tym razem padł prawdziwy rekord.

Rekordowe wsparcie

Aż 15 milionów złotych trafi do Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Jaka informuje Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, za te pieniądze starostwo wybuduje w Chodakowie nowoczesną siedzibę Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie osoby niepełnosprawne przygotowują się do zawodu. Skorzysta też szpital i pacjenci, bo nareszcie zostanie przeprowadzona pełna informatyzacja szpitala, co skróci czas wizyt i bardzo podniesie jakość obsługi pacjentów. Pieniądze, o których informował minister Małecki znów pomogą w modernizacji dróg powiatowych.

Bardzo się cieszę, że mogę przyjąć tak olbrzymią kwotę dofinansowania. Nie pamiętam, żeby powiat sochaczewski jednorazowo otrzymał tak olbrzymie środki – mówiła starosta Jolanta Gonta.

Potężne dotacje trafią do również miasta i gmin naszego powiatu. Burmistrz Piotr Osiecki odebrał promesę na 5 mln złotych. Otrzymane fundusze zostaną przeznaczone na termomodernizację obiektów należących do miasta: Szkoły Podstawowej nr 7 w Chodakowie, sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej numer 1 oraz Urzędu Miasta.

To bardzo ważne środki, skierowane głównie do placówek oświatowych. Poprawią nie tylko komfort uczniów, ale także ekonomię funkcjonowania zarządzanych przez nas obiektów – powiedział podczas spotkania burmistrz Piotr Osiecki.

Dokończą niedokończone

Bardzo duże dofinansowanie otrzymał samorząd Iłowa. Jan Kraśniewski, wójt gminy, odebrał z rąk ministra Macieja Małeckiego promesę na ponad 11,3 milionów złotych! Dzięki tym środkom w Iłowie będą mogły ruszyć inwestycje, na które od wielu lat brakowało funduszy. Chodzi o kanalizację sanitarną, wodociągi, czy kolektor przesyłowy Brzozów Stary – Iłów.

Z kolei w gminie Sochaczew za ponad 4,1 mln zł wyremontowane zostaną drogi w Kożuszkach Parcel, Bielice – Sielice i Kożuszki Parcel – Orły Cesin. Z kolei W gminie Młodzieszyn zostanie wybudowany PSZOK, którego wysokość dofinansowania to ponad 3,4 mln zł..

Ponad 5,3 mln zł bezzwrotnego wsparcia otrzymała gmina Rybno. Radna powiatu Bożena Samson wyjaśnia, że za te pieniądze nowy wygląd zyskają remizy OSP w Matyldowie i Cyprianach. Otrzymane wsparcie zostanie także przeznaczone na przebudowę dróg gminnych i stacji uzdatniania wody.

Z kolei mieszkańcy Brochowa, dzięki wsparciu z Polskiego Ładu, doczekają się rozbudowy gminnego centrum medyczno – rehabilitacyjnego, na które wójt Piotr Szymański otrzymał promesę z rąk Ministra Małeckiego na kwotę ponad 5,1 mln zł. To ważna i oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, której znaczenie podkreślał wójt, gdy odbierał promesę.

Natomiast Gmina Nowa Sucha otrzymała blisko 3 mln zł na przebudowę ulicy Pięknej – każdy, kto przejeżdża tą drogą na co dzień lub zmierzając na targowisko, wie, że jej przebudowa jest dla władz gminy priorytetem.

Dotrzymali słowa

Dotrzymujemy słowo jakie daliśmy mieszkańcom przed wyborami. Program Inwestycji Strategicznych wspiera zrównoważony rozwój małych miejscowości. Przecież nowe inwestycje to budowa dróg, wodociągów, kanalizacji, remonty szkół, przedszkoli, stacji uzdatniania wody. Większość z nich wykonają nasze lokalne firmy. Dzięki temu wielu ludzi będzie miało pewną pracę, a rodziny bezpieczne utrzymanie. Poprawimy też warunki życia naszych mieszkańców – mówi Selena Majcher, radna Rady Miejskie w Sochaczewie. Dodając, że jest to pierwsze rozdanie środków dla samorządów na realizację zaplanowanych inwestycji z Funduszu Polski Ład.

Realizacja wszystkich zadań inwestycyjnych pozytywnie wpłynie na rozwój powiatu. Dzień 25 października 2021 roku z pewnością przejdzie do historii inwestycji w naszych samorządach – stwierdziła w rozmowie z nami Selena Majcher.

Jerzy Szostak

Fot.: MS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz