Rozbili narkotykowy gang

Fot. KSP

Kolejna siatka dilerów narkotyków została rozbita na terenie powiatu sochaczewskiego. Handlarze śmiercią zostali zatrzymani podczas akcji Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Stołecznej Policji przeprowadzonej w połowie października na Mazowszu. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 700 kilogramów różnego rodzaju narkotyków. Podczas akcji zostało zatrzymanych 26 osób, z których 21 trafiło do aresztu, a wobec 5 został zastosowany policyjny dozór.

Od dłuższego czasu funkcjonariusze stołecznego Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową rozpracowywali grupę wytwórców, jak i handlarzy narkotyków, działającą na terenie Mazowsza. Grupa działała przede wszystkim na terenie powiatów położonych wokół Warszawy. Jak wynika z naszych informacji, policjanci mogli już dawno aresztować poszczególnych dilerów. Nie zdecydowano się jednak na to, ponieważ na ich miejsce pojawiliby się nowi. W grę wchodziło natomiast rozbicie całej grupy. Czyli zatrzymanie zarówno samych handlarzy, wytwórców narkotyków, oraz szefów gangu.

 Poranna wizyta

Do tego doszło w połowie października. Wtedy to na zlecenie Prokuratury Krajowej stołeczni policjanci, wspierani przez funkcjonariuszy Biura Kryminalnego KGP, Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, CPKP BOA, SPKP w Warszawie i Łodzi, rozpoczęli akcję likwidacji kolejnej siatki handlarzy narkotyków. Funkcjonariusze weszli wcześnie rano do 41 mieszkań w Warszawie, Nowym Dworze Mazowieckim, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Grójcu i Siedlcach. Podczas akcji zatrzymano 26 osób w wieku od 30 do 57 lat podejrzanych o wprowadzanie do obrotu narkotyków.

Podczas przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych policjanci zabezpieczyli m.in. litr płynnej amfetaminy, kokainę i marihuanę, oraz odczynniki chemiczne służące do produkcji amfetaminy. Dodatkowo znaleziono dwie sztuki broni oraz amunicję, na której posiadanie ich właściciele nie mieli pozwolenia. Zabezpieczono także ponad 150 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. Wszystkich zatrzymanych przewieziono do prokuratury, gdzie usłyszeli m.in. zarzuty wprowadzania do obrotu znacznej ilości narkotyków, oraz posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Decyzją sądu 21 z nich trafiło na 3 miesiące do aresztu. Natomiast wobec pięciu został zastosowany policyjny dozór, a dodatkowo wobec czterech z nich poręczenie majątkowe. Śledczy podejrzewają, że grupa mogła od 2015 roku wprowadzić do obrotu ponad 700 kilogramów środków odurzających w postaci kokainy, amfetaminy, mefedronu, tabletek ekstazy i ziela konopi.

Sochaczewski trop

Niewykluczone, że sygnałem do zatrzymania członków siatki były wydarzenia, do jakich doszło w na początku października w Sochaczewie.

Wtedy to policjanci z KPP w Sochaczewie ustalili, że 40–letni mieszkaniec powiatu sochaczewskiego posiada znaczną ilość środków odurzających. Podczas przeszukania piwnicy 40–latka, czworonożna „policjantka” odnalazła miejsce ukrycia haszyszu i mefedronu. Odnaleziono je dzięki policyjnemu psu „Rycie”, która została przeszkolona do wyszukiwania zapachów narkotyków i wskazywania miejsca ich ukrycia. Dzięki niej znaleziono także znaczne ilości amfetaminy i marihuany, przechowywane w metalowym, szczelnie zamkniętym pojemniku wyposażonym w pochłaniacz zapachu. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1,5 kg narkotyków.

Mężczyzna został przewieziony do prokuratury, gdzie postawiono mu zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków, za co grozi mu do 10 lat więzienia. Natomiast decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Rozbijanie siatek

Ubiegłotygodniowa akcja policji, to nie są pierwsze działania Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie powiatu sochaczewskiego, mające na celu likwidację grup handlarzy narkotyków. Między innymi w tym roku funkcjonariusze CBŚP weszli na teren kilku posesji w gminie Młodzieszyn.

Akcja miała związek z działaniami CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotyczyły one likwidacji grupy przestępczej zajmującej się przerabianiem i handlem bronią, oraz narkotykami, kradzieżą markowych rowerów na terenie Europy oraz ich sprzedaż za pośrednictwem portali internetowych. Do tej pory na terenie województwa mazowieckiego zatrzymano już – jak informuje CBŚP – 19 osób, z czego 15 zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze Biura zlikwidowali dwa magazyny narkotyków i przejęli ponad 13 kg różnego rodzaju narkotyków, 5 jednostek broni, wiele elementów i urządzeń służących do jej przerabiania Z kolei w styczniu funkcjonariusze zatrzymali dwóch braci, mieszkańców Kuznocina. Na terenie ich posesji znaleziono około 20 kilogramów narkotyków oraz karabin kałasznikow z amunicją.

Natomiast największa obława urządzona przez CBŚP miała miejsce w lipcu 2017 roku w Wężykach. Wtedy to podczas nalotu na jedną z posesji funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali największą wytwórnię amfetaminy w Polsce. Nowoczesna fabryka narkotyków znajdowała się w ziemiance o wielkości około 90 metrów kwadratowych powierzchni. Policjanci odnaleźli w niej nie tylko aparaturę do produkcji narkotyków, ale również substancję do ich wytwarzania, jak i pewną ilość amfetaminy. Według policji przestępcy mogli w niej wyprodukować ponad tonę narkotyku.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz