Powstaje nowoczesny ośrodek zdrowia

W Rybnie 8 października ruszyła oficjalnie budowa nowoczesnego Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego przy ulicy Parkowej. Wbito pierwsze łopaty pod budowę obiektu i wkopano akt erekcyjny pod fundamenty przyszłego obiektu. Centrum powstaje po sąsiedzku Przychodni Lekarskiej Valmed, naprzeciwko zabytkowego pałacu. Nowy obiekt będzie znacznie większy od obecnej przychodni i będzie miał znacznie większy zakres usług.

– Takie centrum medyczno–rehabilitacyjne, to spełnienie marzeń mieszkańców gminy. Nie trzeba będzie już jeździć na rehabilitację czy zabiegi specjalistyczne do Sochaczewa. Dzięki temu, że obiekt będzie dużo większy od przychodni, to pomieści więcej usług medycznych. Jako mieszkanka gminy cieszę się z tego ogromnie – mówiła jedna z obecnych na uroczystości mieszkanek Rybna.

Wsparli budowę

Gmina Rybno pozyskała na realizację Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego środki finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 1,3 mln zł oraz 0,5 mln zł z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Łącznie na realizację tej inwestycji gmina ma 1,8 mln złotych przy całkowitej wartości zadania 2 599 605 zł. W tej chwili gmina Rybno złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie do programu Puszczyk na kwotę 489 453 zł i czeka na rozpatrzenie wniosku, by dołożyć do tej inwestycji nowe dotacje.

– Ochrona zdrowia jest jednym z kluczowych zadań własnych gminy, dlatego też wspólnie z radą gminy podjęliśmy decyzję o budowie nowej placówki medycznej. Dziękuję za wsparcie i wszelką pomoc w dążeniu do tego celu. Nasze marzenie spełniło się i długo wyczekiwana inwestycja się rozpoczęła. Za ogromne wsparcie dziękuję polskiemu rządowi, posłowi Maciejowi Małeckiemu, Adamowi Struzikowi, marszałkowi Województwa Mazowieckiego, oraz Adamowi Orlińskiemu, wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa. Dziękuję także radnej powiatu sochaczewskiego Bożenie Samson, radnym gminy i pracownikom urzędu gminy Rybno oraz księdzu Mirosławowi Nowosielskiemu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli cegiełkę do tej budowy. Choć pozyskaliśmy spore dofinansowanie, to nadal będziemy się starali o nowe środki z innych programów. Chcemy jak najszybciej wykonać tę inwestycję – zapowiadał Damian Jaworski, wójt gminy Rybno w trakcie uroczystego wbicia pierwszej łopaty na terenie budowy.

Na uroczystości byli obecni Maciej Małecki, Adam Orliński, przedstawiciele Rady Gminy Rybno, pracownicy Przychodni Zdrowia Valmed, strażacy z OSP Rybno oraz mieszkańcy.

To ważna i potrzebna inicjatywa zapewnienia dostępu mieszkańcom tak małych miejscowości jak Rybno, do służby zdrowia. Będę się starał nadal wspierać takie inicjatywy na terenach gmin powiatu sochaczewskiego, mające na celu poprawę warunków życia oraz bezpieczeństwa – wspomniał w czasie uroczystości minister Maciej Małecki.

Inwestycja marzeń

– Pandemia unaoczniła nam, jak ważne są sprawy dostępności do pomocy medycznej, lekarzy i zabiegów. Jako Sejmik Województwa Mazowieckiego staramy się mieć baczenie na te sprawy i je wspierać. W tym roku samorząd mazowiecki wydał około 400 milionów na potrzeby służby zdrowia poprzez dotowanie inwestycji związanych z pomocą medyczną – dodał Adam Orliński.

Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne będzie posiadać m.in. gabinet lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarza pediatry, gabinet zabiegowy, gabinet stomatologiczny oraz gabinet dla lekarzy specjalistów, którzy będą dyżurować w wyznaczone terminy w Rybnie. Obiekt ten będzie też posiadał miejsce do realizacji pełnych usług rehabilitacyjnych. Przed budynkiem będzie znajdował się przestronny parking dla lekarzy, pracowników oraz pacjentów.

Planowany termin oddania Centrum Medyczno–Rehabilitacyjnego, to koniec października przyszłego roku. Obiekt buduje firma Jacka Papierowskiego z Rościszewa, która została wybrana w drodze przetargu.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz