Ponad 50 mln z Polskiego Ładu do powiatu sochaczewskiego

Promesę inwestycyjną na kwotę 15 mln na budowę nowej siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chodakowie, remonty dróg powiatowych oraz inwestycje w Szpitalu Powiatowym przekazał w poniedziałek, 25 października staroście Jolancie Gonta, Maciej Małecki wiceminister aktywów państwowych. To pierwsze środki, które trafiają do powiatu sochaczewskiego z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Tym samym urealniają się zapowiedzi starosty Jolanty Gonta sprzed 3 lat, kiedy to podczas jubileuszowej gali z okazji 25-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej poinformowała, iż Zarząd Powiatu podjął decyzję o nieodpłatnym przekazaniu działki przy pasażu Duplickiego w Chodakowie celem budowy nowej siedziby Warsztatu. Miał to być tym samym pierwszy, znaczący krok, by placówka, która obecnie mieści się w starym lokum przy ul. Chodakowskiej 10 zyskała nowe warunki pracy z osobami niepełnosprawnymi. Dziś, dzięki przekazanej promesie inwestycyjnej można to ważne zadanie realizować.

Dla samorządów w ramach Polskiego Ładu rząd przeznaczy 23 mld złotych. Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią. Ponad 2780 gmin, powiatów otrzyma dofinansowanie, wśród nich znalazł się również powiat sochaczewski. Dobre wiadomości o przyznanych kwotach przekazuje samorządom poseł Maciej Małecki.

– Na konto powiatu sochaczewskiego trafi od rządu łączna kwota 50 mln złotych. Są to pieniądze bezzwrotne na inwestycje w naszym powiecie – mówił Maciej Małecki, poseł ziemi sochaczewskiej.  -Stoimy w Chodakowie przy pasażu Duplickiego, gdzie mam przyjemność przekazać na ręce pani starosty Jolanty Gonta i członków Zarządu Powiatu – Anny Pawłowskiej i Bogumiła Czubackiego oraz środowiska Warsztatu Terapii Zajęciowej promesę na 15 mln złotych. Te pieniądze posłużą powiatowi do zbudowania nowoczesnego budynku WTZ-u, który będzie służył jego podopiecznym, którzy wiele lat czekają na poprawę warunków w jakich obecnie funkcjonują. W tych 15 mln złotych będą też pieniądze na modernizację dróg powiatowych i na bardzo ważną informatyzację w zakresie części medycznej naszego Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. Posłuży do znacznego ułatwienia w obsłudze pacjentów, przyspieszenia wizyt u lekarzy, ale i ułatwi dostęp do wyników badań. (…) Cieszę się, że kolejny raz możemy spotkać się na tak przyjemnym wydarzeniu. Dziękuję za znakomitą współpracę rządu z samorządem powiatu sochaczewskiego – podkreślał poseł. Jak dodał jest to kolejny element programu Polski Ład – pilotażowy. Czekają nas kolejne jego edycje.

 Starosta Jolanta Gonta dziękując za przekazaną tak olbrzymią promesę podkreśliła, iż środki te zostaną przeznaczone na bardzo ważne zadania. Z racji spotkania się w miejscu, gdzie powstanie nowa placówka WTZ-u, wskazała, iż jest to inwestycja, która ułatwi funkcjonowanie wszystkim podopiecznym ośrodka. – Uczestnikom naszego WTZ-u należą się dobre i godne warunki. Jesteśmy wdzięczni, iż dzięki zaangażowaniu i pomocy posła Macieja Małeckiego otrzymamy tak duże środki i będziemy mogli wybudować nowy obiekt. Nowa, planowana placówka o powierzchni około 800 m pozwoli w pełni rozwijać umiejętności podopiecznych – mówiła starosta.

Obecny na spotkaniu Bogumił Czubacki podkreślił, iż jako doświadczony samorządowiec nie pamięta, by tak duże środki z rządu czy innych programów tak obfitym strumieniem spływały do miasta Sochaczew, ale i samorządu powiatowego oraz gmin naszego powiatu. – Dziękuję jako samorządowiec, jako mieszkaniec Sochaczewa – Chodakowa za tak dobre wiadomości – mówił B. Czubacki. W podobnym tonie wypowiadała się Anna Pawłowska, członek Zarządu Powiatu, która od wielu lat zawodowo współpracuje w WTZ-ami i wie jak niezbędna jest nowa siedziba.

Warto wspomnieć, iż wcześniej wiceminister przekazał władzom miasta Sochaczewa promesę na 5 mln złotych na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 7 w Chodakowie, sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Urzędu Miasta. Poseł zapowiedział także tego dnia, jeszcze  kolejne wizyty w gminach naszego powiatu.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz