Policyjne czworonogi gotowe do działania

Reklamy

Ebra i Rita, dwa owczarki, niemiecki i belgijski już służą w sochaczewskiej Policji. Obie suczki są profesjonalistkami w swojej pracy. Pierwsza z nich potrafi wytropić zaginione osoby bądź sprawców przestępstw, druga specjalizuje się w wykrywaniu narkotyków. Psy trafiły do Komendy Powiatowej Policji dzięki zaangażowaniu samorządu powiatowego i firmy MARS Polska.

Oficjalne przekazanie dwuletnich czworonogów odbyło się na terenie KPP w Sochaczewie w piątek, 1 października. Kilkanaście miesięcy temu powiat sochaczewski zawarł porozumienie z sochaczewską Policją w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji Województwa Mazowieckiego. Kwotę 20 tys. zł samorząd powiatowy pozyskał z firmy MARS Polska, którego dyrekcja bardzo przychylnie odniosła się do tego typu pomocy, zainicjonowanej przez starostę Jolantę Gonta. Pieniądze przeznaczone zostały na zakup dwóch psów do poszukiwania zapachu narkotyków i ludzi oraz oprzyrządzenia dla czworonogów dla KPP w Sochaczewie.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jako policja możemy dysponować tymi dwoma psami. To jest bardzo istotny element służący podniesieniu bezpieczeństwa w naszym powiecie. Szczególne podziękowania kieruję do pani starosty Jolanty Gonta, bowiem to właśnie dzięki jej inicjatywie udało się doprowadzić do zakupu i wytresowania Ebry i Rity, naszych nowych „policjantek”, z których docelowo pożytek będą mieli mieszkańcy powiatu – mówił insp. Michał Safjański, komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie.

Czworonogi wraz ze swoim przewodnikiem służbowym zakończyły kilkumiesięczne szkolenie, które przeprowadzono w Zakładzie Kynologii Policyjnej. Są już gotowe do pracy.

– Cieszę się, że udało nam się doprowadzić do wyszkolenia piesków, że mogą one już służyć w sochaczewskiej policji, że możemy korzystać z ich ciężkiej pracy. Jako samorząd skupiliśmy się przede wszystkim na zabezpieczeniu funduszy na ten cel. Bardzo dziękuję firmie MARS Polska za wsparcie naszej inicjatywy, która też dodatkowo zaoferowała zapewnienie pożywienia dla psiaków – mówi starosta Jolanta Gonta. Przy okazji odniosła się do faktu, że o jak najlepsze warunki pracy zwierząt policyjnych dba także polski rząd. – Polskie Państwo nie tylko zapewnia wszelkie środki na utrzymanie, na wyżywienie, ale co również trzeba podkreślić, niedawno pojawiły się przepisy ustawowe zabezpieczające tzw. emeryturę dla policyjnych psów i koni. Zwierzęta, gdy nie będą już wykonywać służbowych obowiązków mają zostać z opiekunami, którzy będą dostawać pieniądze na ich utrzymanie – dodała starosta.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyła też delegacja MARS Polska, firmy mającej swą fabrykę na terenie powiatu sochaczewskiego, a dokładnie w Kożuszkach Parceli, w tym przypadku darczyńcy na rzecz zakupu i szkolenia psów. – Odkąd pojawiliśmy się na terenie powiatu, staramy się współpracować z instytucjami i samorządami na tyle, na ile tylko możemy, oczywiście na rzecz lokalnych społeczności. Jak tylko pojawił się pomysł dotyczący piesków, bardzo chętnie postanowiliśmy wesprzeć zarówno zakup, jak i proces szkolenia tych wspaniałych czworonogów. Tym bardziej radujemy się widząc, jakie dziś efekty to przyniosło – przyznał Andrzej Piróg, dyrektor Fabryki Karmy dla Zwierząt MARS Polska w Kożuszkach Parceli.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz