Nowe oznakowanie skrzyżowania

ELŻBIETÓW Po wielu zapowiedziach na trzech skrzyżowaniach dróg gminnych z Traktem św. Jana Pawła II zainstalowane zostały aktywne znaki Stop, które poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wnioskowali o to mieszkańcy gminy Teresin po tragicznym wypadku w Elżbietowie, w którym na początku lipca zginęło 5 osób – dwie kobiety i trójka dzieci.

Po wielu dyskusjach radni i urzędnicy gminni zdecydowali, by jeszcze lepiej oznakować to miejsce. Przyjęte rozwiązania poprawią bezpieczeństwo poruszających się po tej drodze kierowców. Jednak jak zaznaczają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie to perfekcyjne oznakowanie nic nie pomoże, jeśli kierowcy nadal nie będą włączać myślenia i będą brawurowo jeździć nie zważając na oznakowanie.

– Mimo, że skrzyżowanie w Elżbietowie było dotąd dobrze oznakowane, a widoczność na nim bez zarzutu, co stwierdziła po wypadku policja i służby komunikacyjne, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie, które, mam nadzieję, pozwoli ustrzec kolejnych kierowców przed wypadkami w tym miejscu  – poinformował na ostatniej sesji wójt Marek Olechowski.

Znaki zostały zamontowane na skrzyżowaniu w Elżbietowie, a także w dwóch innych lokalizacjach. Przy aktywnym znaku Stop jest umieszczony radar. Jeśli namierzy on zbliżający się do skrzyżowania samochód, jadący z nadmierną prędkością to włącza się ostrzeżenie, nakazując hamowanie. Jak zaznaczają specjaliści znak zapala się tylko w określonym momencie, więc nie zużywa tyle energii, jak przy stałym oświetleniu, a zapalające się światło bardziej przykuwa uwagę kierowcy. Dodatkowo znaki te są podświetlane jest od środka w ciągu nocy.

W gminie Teresin rozpatrywana jest jeszcze opcja poszerzenia wypadkowego skrzyżowania, ale to wymaga wykupu gruntów od właścicieli nieruchomości przy drodze, by wybudować po obu stronach wysepki wymuszające na kierowcach nieznaczną zmianę kierunku jazdy.

BN

Fot. UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz