Mieszkańcy dostali świetlicę

Na ten obiekt mieszkańcy Żdżarowa czekali długo. Zdania, co zrobić z tym obiektem, były podzielone. Radni chcieli uruchomić tu strażnicę OSP. Jednak w końcu mieszkańcy Żdżarowa zaproponowali utworzenie świetlicy wiejskiej. Jak argumentowali, takiego miejsca we wsi bardzo brakuje, a z wykorzystaniem jego nie będzie problemów. Dopięli swego i 3 października odremontowany budynek oficjalnie został otwarty.

 – Dziękuję tym wszystkim, którzy przyłożyli rękę do powstania tego miejsca. Nie było to łatwe. Z początku mieliśmy dostać fundusze z dotacji na ten kapitalny remont. Jednak nie dostaliśmy i w efekcie trzeba było zdecydować się, czy wyłożyć pieniądze z gminnego budżetu. Radni zdecydowali, że świetlica w Żdżarowie ma sens i jest potrzebna. Długo ten budynek był remontowany, bo był mocno zdewastowany, ale się udało i otwieramy świetlicę dla mieszkańców. Niech im dobrze służy – powiedział w trakcie otwarcia Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Małe centrum kultury

Koszt remontu to prawie milion złotych. Jednak, jak wspomniał wójt Orliński, była to modernizacja obiektu, a właściwie jego całkowita przebudowa. Potrzeba było zabezpieczyć i odnowić mury, wymienić instalacje, położyć nowy dach. Trzeba też było pilnować wykonawców, by nie zrezygnowali z inwestycji przed jej ukończeniem. Finał remontu przypadł na okres pandemii, co dodatkowo utrudniało wszelkie działania.

Jednak daliśmy sobie radę i dziś możemy pochwalić się pięknym budynkiem, który dajemy mieszkańcom. Obok niego będzie siłownia zewnętrzna i małe boisko. Mieszkańcy zdecydowali, że z funduszu sołeckiego będą stopniowo wyposażać swoją świetlicę. Przede wszystkim kuchnię – dodał wójt.

W budynku jest duża sala na spotkania, salka wyposażona w stoły do tenisa stołowego, pomieszczenia warsztatowe, toalety, oczywiście kuchnia oraz pomieszczenia socjalne na sprzęt do sprzątania. Główna sala jest tak duża, że z powodzeniem pomieści około setkę osób. Niektórzy są zdania, że będzie tam można nawet wynajmować pomieszczenia na wesela. Budynek jest jasny i bardzo przyjazny. Ma podjazd dla niepełnosprawnych oraz spory parking.

Cieszymy się, że będziemy mieć takie miejsce spotkań i możliwość organizowania sobie różnorodnych imprez. Dziękujemy radnym i wójtowi, że nam to umożliwili – mówi Katarzyna Janiak, sołtys ze Żdżarowa.

Uroczyste otwarcie

Otwarcie świetlicy w Żdżarowie miało bardzo uroczysty charakter. Licznie przybyli mieszkańcy wsi oraz goście – radni gminy Sochaczew na czele z wójtem oraz pracownikami urzędu, m.in. Iwoną Szlagą, która odpowiada za sprawy inwestycyjne w gminie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. i poświęceniem świetlicy. Mszę celebrował ks. Jan Głuszczyk – proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela w Kątach. Po mszy Mirosław Orliński przypomniał, jak doszło do powstania świetlicy i wymienił osoby szczególnie zaangażowane w jej utworzenie. Odbyło się także wręczenie honorowych certyfikatów na członkostwa Koła Gospodyń Wiejskich Mirosławowi Orlińskiemu oraz radnemu Gabrielowi Krakowiakowi, przewodniczącemu komisji budżetowo–gospodarczej przy Radzie Gminy Sochaczew. To dzięki jego zabiegom radni gminy wsparli pomysł remontu obiektu i przeznaczenia go na świetlicę. Po czym dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi otwierającej odremontowany budynek.

Prawdziwą niespodzianką był występ zespołów wokalnych z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. Najpierw oczarowali publiczność najmłodsi – Zespół Bomble, wykonujący piosenki dziecięce. Po nich brawurowo śpiewały i tańczyły w rytm przebojów z lat 50. i 60. ubiegłego wieku nastolatki z grupy Alter Ego. Na koniec wystąpił Zespół Nasz Czas, który zaśpiewał znane przeboje oraz utwory własne. To najmłodsza stażem grupa muzyczna, która powstała tuż przed pandemią i dopiero teraz rozwija swe wokalne umiejętności. Wcześniej lockdown uniemożliwił próby. Zespół liczy 11 osób. Wszystkie grupy, które wystąpiły w czasie otwarcia świetlicy, prowadzi Małgorzata Czubiel i to ona zbierała podziękowania za udaną prezentację.

W sali zaprezentowana została też wystawa prac uczestniczek pracowni plastycznej „Po godzinach”, prowadzonej przez Beatę Sałacińską z Teresina. Prezentowane były obrazy Agnieszki Kowalczyk, Anny Sałacińskiej, Kingi Kowalczyk, Marty Tugi – Szymali, Aleksandry Sałacińskiej, Alicji Wojnach, Dority Miller, Luizy Góreckiej oraz Beaty Sałacińskiej. Na koniec wszystkich obecnych zaproszono na poczęstunek, który przygotowały: KGW Żdżarów, sołtys, rada sołecka i mieszkańcy Żdżarowa. Po skosztowaniu smakołyków odbyła się dyskoteka prowadzona przez DJ.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz