Jakie powinno być idealne konto osobiste?

Większość Polaków posiada konto osobiste założone w co najmniej jednym banku. Warto jednak pamiętać, że – w związku ze zmieniającymi się warunkami – dany rachunek bankowy może stać się mało opłacalny. Sprawdź, jakie powinno być konto osobiste i dowiedz się, gdzie takie założyć.

Co dziesiąty Polak nie posiada konta bankowego – tak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Tymczasem okazuje się, że dostęp do rachunku osobistego niesie za sobą wiele korzyści. Najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiedni produkt bankowych – dostępny na atrakcyjnych warunkach.

Konto osobiste – dlaczego warto je mieć?

Chociaż wiele osób uważa, że pieniądze najlepiej trzymać w portfelu, środki gromadzone w taki sposób wcale nie są bezpieczne. Ponadto dochodzi kwestia trudniejszego monitorowania wydatków i prowadzenia domowego budżetu.

Dobre konto osobiste:

 • pozwala na bezpieczne przechowywanie pieniędzy
 • umożliwia i ułatwia korzystanie z dodatkowych produktów bankowych
 • pozwala prowadzić domowy budżet
 • ułatwia kontrolowanie wydatków
 • pozwala na dokonywanie przelewów w dowolnym czasie i w dowolny miejscu – także bez konieczności uzależniania się od godzin otwarcia oddziału bankowego.

Warto przy tym podkreślić, że najbardziej popularne konta osobiste na finanse.rankomat.pl często nie generują żadnych kosztów. Banki – w przypadku aktywnego korzystania z rachunków – nie pobierają opłat miesięcznych z tytułu prowadzenia konta.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Każde konto osobiste działa na identycznej zasadzie i służy tym samym celom. Warto jednak mieć świadomość, że różne mogą być warunki ich otwierania – w zależności od wewnętrznej polityki danego banku. Z tego powodu należy porównać dostępne oferty – po to, aby wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w potrzeby i oczekiwania.

 • Otwarcie konta osobistego

Zastanawiasz się, ile kosztuje otwarcie konta osobistego? O ile jeszcze kilkanaście lat temu niektóre banki praktykowały pobieranie opłat, o tyle teraz właściwie wszystkie rachunki otwierane są za darmo.

 • Prowadzenie rachunku

Pobieranie opłat za prowadzenie rachunku osobistego jest kwestią indywidualną danej instytucji finansowej. Chociaż większość banków nie pobiera żadnej prowizji, od tej reguły są wyjątki. Tak jest m.in. w przypadku Konta Bez Granic dostępnego w PKO Banku Polskim.

 • Karta płatnicza

Wydawanie kart płatniczych do rachunku osobistego jest standardem. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki pobierają tego typu prowizje. Część instytucji zwalnia swoich klientów z opłat, np. po spełnieniu konkretnych warunków – często jest to po prostu dokonanie transakcji bezgotówkowych powyżej ustalonego limitu.

Za przykład może posłużyć Konto Przekorzystne w Banku Pekao SA. Opłata za kartę nie jest pobierana wówczas, gdy na konto wpłynie minimum 500 zł w miesiącu oraz zostanie chociaż jedna transakcja kartą płatniczą (w danym okresie rozliczeniowym).

 • Wypłaty gotówki z bankomatów

Możliwość wypłaty gotówki z bankomatu jest standardem. Jednak niektóre banki pobierają prowizję w przypadku podejmowania środków – szczególnie, jeśli odbywa się to w innym bankomacie niż rekomendowany.

Wypłata z bankomatu obcego pobierana jest w zależności od wysokości gotówki – jednak zwykle nie mniej niż 5 zł.

 • Przelewy

Większość banków umożliwia dokonywanie bezpłatnych przelewów zewnętrznych. Warto jednak się upewnić, ponieważ niektóre instytucje nie pobierają opłat wyłącznie w przypadku przelewów w obrębie tego samego banku.

Idealne konto osobiste, czyli jakie?

Zastanawiasz się, jakie powinno być idealne konto osobiste? Jest to rachunek, który:

 • zapewnia dostęp do środków z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej
 • nie wiąże się z dużymi miesięcznymi wydatkami
 • oferuje bezpłatne przelewy (albo przynajmniej kilkadziesiąt bezpłatnych w ciągu miesiąca)
 • zapewnia dostęp do dodatkowych profitów, np. premii, atrakcyjnych ofert innych produktów bankowych.

Jeśli chcesz dotrzeć do atrakcyjnych ofert, sprawdź propozycje przygotowane m.in. mBank, Santander, Millennium Bank.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz