Dzień twórczości nauczycieli

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w Galerii Trakt przy Sochaczewskim Centrum Kultury w Chodakowie w czwartek, 14 października odbyła się prezentacja artystycznych dokonań środowiska nauczycielskiego Sochaczewa. Publiczność sochaczewska nie zawiodła.

W wystawie ukazującej dokonania artystyczne nauczycieli wzięli też udział zaprzyjaźnieni twórcy wspierający ich pasje. Wystawa w Galerii Trakt będzie prezentowana przez miesiąc. Natomiast występy muzyczno – wokalne można było tylko usłyszeć w czasie wernisażu.

– Cieszy nas, że po tak długiej przerwie możemy gościć nauczycieli i zobaczyć ich artystyczne pasje. Dzieła, które powstały z miłością i pełne są fascynacji otaczającym światem. Możemy dziś też zobaczyć występ wokalno – muzyczny w wykonaniu nauczycieli. Nie wszyscy zajmują się działalnością artystyczna na co dzień. Dla większości to hobby, któremu oddają się po zawodowych zadaniach. Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do podziękowania nauczycielom za ich pracę, pasje i codzienny trud. Nie ważne, czy nauczycielami byli całe życie, czy tylko rok – wspomniał Artur Komorowski, dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Sztuka w wielu wymiarach

Na wystawie prezentowanej w Galerii Trakt w Chodakowie można zobaczyć niezwykle ciekawe i różnorodne prace. Część z nich tylko jest dziełem znanych sochaczeewskich artystów, nauczających swoich uczniów sztuki. Większość wystawianych dzieł stworzona jest przez amatorów, zafascynowanych sztuką i szukających w niej możliwości własnego wypowiedzenia się na różnorodne tematy.

Są więc obrazy, rysunki, ceramika, rękodzieło artystyczne, biżuteria, ikony oraz fotografie. Zwłaszcza te ostatnie przyciągają uwagę zmysłem obserwacji natury. Fotografka potrafiła przedstawić piękno przyrody i wpływ światła na nią. Każda z prezentowanych w galerii prac to element indywidualnych fascynacji autorów, ich spojrzenia na otoczenie i poszukiwań twórczych.

Swoje prace w Galerii Trakt w SCK przy ul. Chopina zaprezentowali – Włodzimierz Chilicki, Zdzisław Chlebowski, Wiktoria Kmiecińska, Jolanta Małczak, Ewelina Wasilewska, Nela Król, Grzegorz Opala, Jadwiga Urbaniak, Halina Szymańska, Maj Ryż – Kobek, Monika Kosowiec , Jadwiga Orczyk – Miziołek, Barbara Jachimowicz, Beata Oziemblewska, Barbara Kacprzak, Barbara Derda, Mariola Kozłowska i Bogumiła Nowak. Jak zaznaczają autorzy tych prac, chętni mogą nabyć je po zakończeniu wystawy.

Muzyczne fascynacje

Występy muzyczno – artystyczne rozpoczął Andrzej Kopa, sochaczewski poeta i gitarzysta. Wykonał on cztery utwory o miłości i jesieni. Jednak tuż przed występem artysty uczestnicy wernisażu dostali najnowszy tomik poetycki „Drobiazgi” zawierający króciutkie aforyzmy i wiersze okolicznościowe.

Po Andrzeju Kopie na scenie wystąpiły dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca Folklorek pod dyrekcją Katarzyny Proch i Kingi Przybylskiej z pięknym, choć krótkim programem tanecznym oraz ludowymi piosenkami. Była to rzadka okazja zobaczyć jak obie instruktorki tańczą i śpiewają wraz ze swymi uczennicami. Publiczność była pod wielkim wrażeniem i wszyscy żałowali, że występ trwał tak krótko.

Po tanecznych pląsach i ludowych piosenkach wystąpił Chór Nauczycielski Vivace, pod dyrekcją Piotra Milczarka, grającego na akordeonie i klawiszach, który wykonał kilka sentymentalnych utworów o jesieni.

Prawdziwą jednak niespodzianką były śpiewające nauczycielki. Zachwyciła swym wspaniałym występem Aleksandra Pączek oraz Barbara Kacprzak, która pokazała swe niesamowite możliwości głosowe, szczególnie w piosence Edyty Geppert. Przepięknie śpiewały również Angelika Wałczuk oraz Magdalena Ziółkowska. Między prezentowanymi piosenkami były czytane przez młodzież z SP nr 7 z Sochaczewa wiersze sochaczewskich nauczycieli. Występ ten przygotowała z uczniami Sylwia Pędowska.

Koordynatorami projektu, którzy całość przygotowali i opracowali byli Jolanta Kawczyńska, Piotr Milczrek oraz Monika Boruta – Sałacińska, którzy zadbali o piękną oprawę całości tego wieczoru. Na koniec tradycyjnie, jak zawsze w czasie prezentacji twórczości nauczycieli, został podzielony na uczestników tort.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz