Dwadzieścia lat minęło niepostrzerzenie

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie obchodzi swoje dwudziestolecie. Z tej okazji w hali przy ulicy Kusocińskiego uroczysta gala, na którą zaproszono wszystkich, którym leży na sercu dobro sochaczewskiego sportu.

W tym roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie obchodzi swoje 20-lecie istnienia. Jedni za datę jego powstania niektórzy uważają 27 lutego 2001 roku, kiedy to miejscy radni podjęli uchwałę o powołaniu do życia nowego zakładu budżetowego, czyli MOSiR. Inni z kolei są zdania, to 1 maja 2001 roku jest początkiem działania MOSiR. Gdyż wówczas Ośrodek rozpoczął formalnie swoją działalność. Część mieszkańców Sochaczewa twierdzi z kolei, że jest to 1 czerwca 2001 roku, kiedy została otwarta pływania „Orka”.

Nie jest jednak ważne, którą z tych data będziemy uznawali za początek działalności MOSiR. Jedno jest pewne, przez te dwadzieścia lat Ośrodek stał się dobrem wspólnym nie tylko mieszkańców Sochaczewa, ale też mieszkańców powiatu sochaczewskiego.

Trudne początki

A początki działalności Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie były łatwe. Co prawda dysponował on dwoma nowymi obiektami, jakim były hala sportowa przy ulicy Kusocińskiego oraz nowoczesna pływalnia Orka, ale pozostałe obiekty pamiętały jeszcze lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. A te zostały przejęte przez nowy zakład budżetowy miasta od Miejskiego Klubu Sportowego Orkan Sochaczew oraz od upadłego Chemitexu. Od byłych zakładów chemicznych w Chodakowie została przejęta chodakowska hala sportowa. Wspominał o tym podczas gali Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa i pierwszy dyrektor MOSiR.

Historia MOSiR rozpoczęła się w tym miejscu. W kwietniu 2001 roku bardzo zdenerwowany wchodziłem na tę salę, żeby spotkać się z załogą Miejskiego Ośrodka Sporu i Rekreacji. Ze wzruszeniem widzę dzisiaj niektóre z osoby co 20 lat temu. Byliśmy wówczas przeświadczeni, że bierzemy udział w czymś ważnym, niepowtarzalnym, że tworzymy historię – mówił burmistrz Piotr Osiecki. – Przypomnę okoliczności, w jakich powstał MOSiR. Wcześniej obowiązki opieki nad obiektami sportowymi należały do wielosekcyjnego Miejskiego Klubu Sportowego Orkan Sochaczew. Historia ośrodka jest nierozerwalnie związaną z pływalnią. Jest wśród nas osoba, która zdecydowała, że obiekt ten w ogóle mógł powstać, to wiceprzewodniczący rady miejskiej Edward Stasiak. Czasy nie sprzyjały podejmowaniu takich decyzji. Jeśli sobie uświadomimy, że koszt budowy pływalni w końcu lat 90. wyniósł ponad 16 milionów złotych i były to w stu procentach środki własne samorządu miejskiego, to pokazuje wagę tej decyzji. Pan Edward nie wahał się wówczas jej podjąć – mówił burmistrz.

Załoga sukcesu

Z kolei o dynamicznym rozwoju Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w ostatnich latach mówił podczas gali jego obecny dyrektor Mieczysław Głuchowskich. Jak zaznaczył sukces prowadzonego przez niego zakładu to przede wszystkim zasługa pracujących w nim osób. A większość z nich jest związana z Ośrodkiem od samego początku.

Jestem szczęśliwy, że ten piękny jubileusz, który jest również zwieńczeniem mojej pracy zawodowej, mogłem dla państwa przygotować razem ze moimi współpracownikami. Z końcem tego roku odchodzę na emeryturę. Dziękuję wszystkim przedstawicielom władz samorządowych za wsparcie i współpracę, szczególnie burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu za autonomię, którą daje nam jako jednostce organizacyjnej miasta i wiceministrowi Maciejowi Małeckiemu za pomoc w pozyskiwaniu rządowych dofinansowań na przebudowę zarządzanej przez nas infrastruktury sportowej. Od kiedy objąłem funkcję dyrektora w 2005 roku MOSiR przeszedł niewyobrażalne zmiany. Obecnie każdego roku jesteśmy współorganizatorem około 300 wydarzeń sportowych. Zarządzamy aktualnie kilkudziesięcioma obiektami, Ośrodek zatrudnia ponad 50 pracowników. Przez 20 lat działalności pływalni „Orka” wydaliśmy już ponad trzy miliony wejściówek – powiedział Mieczysław Głuchowski.

Działalności prowadzonego przez niego Ośrodka, w tym jego pracowników, została doceniona nie tylko przez przybyłych na galę, ale również przez marszałka województwa mazowieckiego, który odznaczył MOSiR medal Pro Masovia, przyznawanym za działalności na rzecz rozwoju gospodarczego, kulturalnego oraz społecznego Mazowsza.

 Dynamiczny rozwój

Przy okazji warto wspomnieć, że praktycznie w każdej kadencji samorządu zarówno władze Sochaczewa jak i miejscy radni decydowali się nie tylko na wsparcie finansowe potrzebna na działalność ośrodka, ale i przeznaczone środki na rozbudowę infrastruktury sportowej. Na przykład sezonie zimowym 2005/2006 po raz pierwszy Ośrodek wypożyczył sprzęt niezbędny do budowy lodowiska, a trzy lata później zakupił własną infrastrukturę.

MOSiR przejął też na siebie obowiązek utrzymania Ogródka Jordanowskiego w przy Al. 600-lecia, co pociągnęło za sobą jego dalszą rozbudowę. Ważną data w historii Ośrodka jest również 1 lipca 2011 roku, kiedy przejął obowiązek zarządcy dwóch sochaczewskich stadionów, integracyjnych placów zabaw i sportu – w Karwowie i przy ul. Grunwaldzkiej oraz targowisko miejskie przy ul. Pokoju.

W kolejnych latach pod jego zarząd przeszły m.in. siłownie zewnętrzne, park linowy oraz plaża miejska. Dodajmy, że ostatnie lata to również czas remontów i inwestycji m.in. termomodernizację hali w Chodakowie w 2018 roku, czy dwa etapy przebudowy stadionu przy ul. Warszawskiej przeprowadzane w latach 2018-2020. Z kolei w tym roku przeprowadzono kolejny remont stadionu przy ulicy Chopina. A według zapowiedzi władz miasta kolejny etap przebudowy tego obiektu planowany jest w ciągu najbliższych lata. To samo dotyczy obiektów przy ulicy Warszawskiej, gdzie planowa jest budowa nowego budynku klubowego oraz przebudowa boisk bocznych.

MOSiR stanie się również zarządca mającej powstać na Bzurą strefy aktywności, w skład, które będzie wchodzi kolejny sochaczewski skatepark

Jerzy Szostak

Fot.: Tomasz Ertman 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz