Artystyczne spotkania u Chopina

ŻELAZOWA WOLA W Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli szykują się dwa duże wydarzenia artystyczne. W piątek, 22 października o godzinie 15.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii „Harmony” Marcina Ryczka, a w niedzielę, 24 października o godzinie 13.00 spotkanie autorskie Wojciecha Siudmaka wraz z koncertem Łukasza Krupińskiego, pod hasłem „Sekrety nokturnów Chopina”.

Prace Marcina Ryczka, to seria minimalistycznych, operujących symbolami fotografii. Tytułowa Harmonia nawiązuje do formy, treści i procesu tworzenia prezentowanych fotografii. Część fotografii utrzymana jest w czarno-białej stylistyce, co podkreśla ich minimalizm, a jednocześnie nawiązuje do tradycyjnej fotografii.

Wystawa Marcina Ryczka została zorganizowana z okazji XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Prezentowana będzie w Żelazowej Woli od 22 października do 5 czerwca przyszłego roku.

Zdjęcia tego fotografika prezentowane były na wystawach, m.in. w Japonii, USA, Niemczech, Chinach, Holandii, Rumunii, Indiach, Anglii, Austrii, Danii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji. Znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych. Najbardziej rozpoznawalna i nagradzana na międzynarodowych konkursach praca artysty, to „A Man Feeding Swans in the Snow”, która weszła w skład kolekcji Bibliothèque Nationale de France w Paryżu oraz do zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Amerykański portal „The Huffington Post” w 2013 roku uznał ją za jedną z pięciu najlepszych fotografii na świecie. W 2017 roku znalazła się ona też na okładce książki 100 Great Street Photographs autorstwa Davida Gibsona. Kuratorem wystawy w Muzeum w Żelazowej Woli jest dr Krzysztof Przylicki.

Z kolei niedzielne spotkanie, 24 października, przybliży twórczość Wojciecha Siudmaka oraz Łukasza Krupińskiego, wskazując na łączące ich elementy twórcze.

– Przedstawimy, jak zaczęła się fascynacja Wojciecha Siudmaka muzyką Chopina i jaki jest związek dźwięku z kreską rysunku. Dlaczego rysunki inspirowane nokturnami nie są ilustracjami, a także, czym jest złoty podział i jak go rozpoznać. Odsłonimy ponadto tajemnicę związku muzyki Chopina z Kosmosem i nawiązanie jej do przestrzeni nie tylko graficznej – informuje Małgorzata Kazur z Muzeum w Żelazowej Woli.

Wojciech Siudmak jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich malarzy. W Żelazowej Woli jest właśnie prezentowana jego wystawa „Siudmak/Chopin/Nokturny”. Z kolei Łukasz Krupiński to pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów. W trakcie spotkania przedstawi krótki recital, w którym znajdą się Nokturn Es-dur op. 9 no. 2, Nokturn H-dur op. 62 no. 1, Nokturn cis-moll op. posth. „Lento con gran espressione” i Polonez-Fantazja As-dur op. 61. Koncert odbędzie się w sali kinowej.

BN

Fot. Muzeum ŻW

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz